fot. @Samsung_News_

Sony Xperia z ośmioma (!) aparatami. Więcej = lepiej?

Aktualną rekordzistką, jeśli brać pod uwagę liczbę aparatów na jednym panelu, jest Nokia 9 PureView – producent zdecydował się w jej przypadku zastosować moduł składający się w sumie z pięciu aparatów, aczkolwiek na próżno szukać w nim obiektywu szerokokątnego i tzw. teleobiektywu. Według ostatnich doniesień, Sony pójdzie o krok dalej i upakuje do nowego smartfona w sumie aż osiem (!) aparatów.

Praktyka niejednokrotnie pokazała, że więcej nie zawsze równa się lepiej, bowiem taki Google Pixel z jednym aparatem na panelu tylnym potrafi nierzadko zrobić lepszej jakości zdjęcia niż bezpośrednia konkurencja z podwójnymi czy nawet potrójnymi aparatami.

Reklama
Google Pixel 2 XL (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Nie zmienia to jednak faktu, że więcej aparatów daje większe możliwości, bowiem oprócz standardowego aparatu użytkownicy dostają do dyspozycji także sensory z obiektywem szerokokątnym i tzw. teleobiektywem, które mogą przydać się w różnych okolicznościach (nawet jeśli jakość robionych przez nich zdjęć jest zwykle zauważalnie słabsza).

Nowy smartfon Sony z ośmioma aparatami

Japoński koncern produkuje jedne z najlepszych aparatów na rynku, a do tego dostarcza sensory zdecydowanej większości producentów smartfonów. Mimo to, jego flagowce nie powalają na kolana, jeśli chodzi o możliwości fotograficzne. Co prawda kilka miesięcy temu Sony zapowiedziało, że poczyniło odpowiednie kroki, które mają to zmienić, ale cały czas czekamy na efekty.

Japończycy też dość długo zwlekali, aby zastosować niepojedynczy aparat główny – pierwszym flagowcem z podwójnym była Sony Xperia XZ2 Premium, natomiast z potrójnym Sony Xperia 1. Mogą one być jednak wstępem do czegoś „większego”, bowiem od pewnego czasu mówi się, że producent pracuje nad smartfonem, który będzie miał aż sześć aparatów na panelu tylnym i przy okazji także dwa na przodzie, co łącznie daje osiem aparatów w jednym urządzeniu!

Według niepotwierdzonych doniesień, na panelu tylnym znajdzie się zestaw 20 Mpix f/2.4 + 48 Mpix f/1.2-f/2.4 + 16 Mpix f/2.4 + 8 Mpix f/2.4 + 12 Mpix f/1.2-f/2.4 + 0,5 Mpix ToF (Time-of-Flight), natomiast na przodzie duet 10 Mpix + 0,3 Mpix ToF.

Na razie nie wiadomo, jaką rolę w głównym module miałyby mieć poszczególne aparaty, a możliwości jest sporo, bowiem każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami (czyli inaczej niż we wspomnianej już Nokii 9 PureView), z czego największe wrażenie robi rekordowo jasna przysłona f/1.2. Źródło podkreśla również, że smartfon wciąż znajduje się na etapie projektowania, więc ostateczne urządzenie może się różnić od tego, o czym informuje.

Nie należy też przykładać uwagi do designu widocznego na powyższych renderach smartfona, ponieważ źródło podkreśla, że tutaj akurat to wyłącznie jego wyobraźnia – na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać urządzenie Sony z sześcioma aparatami na jednym panelu.

Źródło: @Samsung_News_