Sony S2 i slider z Windows 7, czyli przecieków od Sony część druga


Wygląda na to, że Sony nie zamierza spocząć na laurach i ciężko pracuje nad zbudowaniem sobie pozycji na rynku tabletów (nie bez powodu chce być numerem dwa…). Chce to osiągnąć za pomocą całkowicie innowacyjnych urządzeń, mających wyróżniać się wśród konkurencji zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu. Po ostatnich rewelacjach na temat ich debiutanckiego tabletu nazwanego S1, nadszedł czas na S2 oraz bezimienny jeszcze tablet o budowie slidera.

Serwis Engadget znów dotarł do ekskluzywnych informacji dotyczących nowych projektów Sony. Powołując się na dwa godne zaufania i sprawdzone źródła, Engadget twierdzi, że Sony planuje wyprodukowanie dwóch tabletów: dwuekranowego urządzenia o budowie clamshell pracującego pod kontrolą systemu Android Honeycomb oraz slidera działającego na Windowsie 7.

Reklama

Pierwszy z nich, o kodowej nazwie S2, ma być wyposażony w dwa 5.5-calowe wyświetlacze, a kiedy jest zamknięty wyglądem przypomina cylinder. Szczegóły jego specyfikacji nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że pod względem możliwości będzie zbliżony do modelu S1, z Tegrą 2, łącznością Wi-Fi i 3G oraz dwoma kamerami na czele. W S2, podobnie jak w S1, położono nacisk na integrację z serwisem Qriocity. Nie wiadomo natomiast, czy S2 również będzie brandowany logo PlayStation.

Jak już wcześniej wspomniałem, system tego tabletu to Android Honeycomb. Nie będzie to jednak jego seryjna wersja. Krążyły już wcześniej słuchy, że Sony pracuje nad własną, innowacyjną nakładką graficzną przeznaczoną dla swoich produktów. Można więc swobodnie zakładać, że trafi ona zarówno do S1, jak i S2. Dodatkowo w przypadku S2, Sony będzie musiało dostosować system i jego interfejs do wyświetlania elementów jednocześnie na dwóch ekranach i zapewnić ich płynną współpracę.

Engadget podaje kilka przykładów wykorzystania podwójnego ekranu w standardowych aplikacjach systemu Android, takich jak Gmail czy Google Maps. W Gmailu lista wiadomości była wyświetlana na jednym ekranie, a pojedyncza wybrana wiadomość na drugim. Natomiast Google Maps będzie wyświetlać grafikę mapy na jednym ekranie, podczas gdy na drugim pojawiać się będą wskazówki nawigacji lub widok Streetview. W podobny sposób będą wyglądać multimedia: po wyborze elementu z jednego menu znajdującego się na jednym ekranie, na drugim pojawi się ten element powiększony (w przypadku zdjęć) lub odtwarzany (w przypadku wideo). Aplikacje mają być dostosowane do pracy w wielu pozycjach, tak, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie podwójnego wyświetlacza tabletu. Brzmi to naprawdę interesująco, ale źródła Endgageta uważają, że nie całość nie do końca jest tak idealna, jak by się mogło wydawać.

Pojawiają się obawy odnośnie przyszłości tabletu: według jednego źródła odstęp pomiędzy dwoma ekranami urządzenia jest zbyt duży i powinien być zmniejszony, a cały projekt spotyka się z ogólnym sceptycyzmem ze strony Sony. Natomiast drugie źródło twierdzi, że S2 nie jest aktualnym priorytetem Sony i korporacja zamierza wprowadzić wersję Wi-Fi + 3G do sprzedaży w USA, Japonii i Europie już przed świętami w cenie 699$.

Drugim tabletem o którym dowiedział się serwis Engadget jest tajemniczy, sygnowany logo VAIO, 9.4-calowy slider pracujący pod kontrolą systemu Windows 7. Urządzenie ma wyglądem przypominać opisanego już przez nas Asusa Slidera lub Samsunga Sliding PC Series 7. Design tabletu został pompatycznie określony jako „ładny” i logicznym jest przypuszczać, że będzie podobne do lekkich komputerów z serii VAIO P. Niestety, z powodu zdobywającego nie najlepsze recenzje procesora Atom Pinetrail, tablet nie będzie szokował pod względem osiągów. Zakładana cena urządzenia to 799$, ale może wzrosnąć do czasu jego jesiennej premiery (prawdopodobnie stanie się to w październiku).

Z wyjątkiem slidera pracującego na Wndowsie 7, powoli powiększające się portfolio z niebanalnymi urządzeniami Sony może zwabić nie jedego klienta szukającego odmiany od podobnych, inspirowanych wyglądem iPada, tabletów znajdujących się na rynku. Czy mu się uda? Przekonamy się jeszcze przed świętami!