25lat_playstation

PlayStation kończy dziś 25 lat

Doskonale wszystkim znana i uwielbiana przez miliony seria konsol Sony PlayStation obchodzi dziś swoje 25. urodziny. To dobra okazja, aby cofnąć się w czasie o ćwierć wieku i przypomnieć sobie, jak się to wszystko zaczęło.

Reklama

Konsola Sony zadebiutowała na rynku 3 grudnia 1994 roku i tylko w dniu premiery sprzedała się w liczbie aż 100 000 sztuk! Jako pierwsza z domowych konsol przekroczyła też próg 100 milionów sprzedanych egzemplarzy. Jest to bardzo przyjemna podróż w czasie, bowiem efekty pracy zespołu PlayStation widzimy do dziś, np. po nadchodzącej konsoli PlayStation 5. Jak udało się to wszystko osiągnąć? Jim Ryan tłumaczy, że była to kwestia otwarcia na wiele pomysłów:

Reklama

Wzbudziliśmy zainteresowanie społeczności graczy, ponieważ PlayStation oferowało doświadczenia wykraczające poza to, co ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić na temat domowej konsoli. Od samego początku przyjmowaliśmy z otwartymi ramionami deweloperów, dostarczając im narzędzia i technologie do tworzenia pięknych, ekspansywnych światów, jak i eksperymentowania z nowymi pomysłami. Takie podejście zaowocowało ogromną różnorodnością gier, z których znane jest PlayStation, co jest prawdziwą wizytówką naszej marki na wielu generacjach platform sprzętowych.

W przywoływanym wpisie znajdziemy również wspomnienie z początków rozwoju sieci sprzedaży w Europie. Pojawiła się nawet wzmianka o Polsce!

Przez ostatnie 25 lat PlayStation znalazło się w czołówce gamingu i mam zaszczyt być częścią zespołu od samego początku. Kiedy pomagałem w założeniu firmy w Europie pamiętam, że musiałem zacząć od zera z wieloma rzeczami: od zatrudniania pracowników do zamawiania mebli. W tamtym okresie koncentrowaliśmy się na obsłudze lokalnych rynków, aby upewnić się, że gracz w Polsce poczuje się częścią szerszej społeczności PlayStation, tak samo jak ktoś w Wielkiej Brytanii, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Wspierana przez pasjonatów na całym świecie, nasza firma znacznie się rozrosła, a nasze skupienie się na społeczności jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Co ciekawe, Jim Ryan zapowiedział, że w ciągu kolejnego tygodnia na blogu PlayStation oraz wszystkich możliwych kanałach społeczności należących do PlayStation pojawiać się będą informacje i ciekawostki z okazji 25. rocznicy. Warto śledzić działania japońskiej firmy, bowiem historia rozwoju tak istotnej linii produktów może być naprawdę ciekawa.

Źródło: PlayStation US; VideoGamesChronicle;

Reklama