Sony docenione. Xperia XZ3 zgarnia nagrodę iF Design Award

Sony docenione. Xperia XZ3 zgarnia nagrodę iF Design Award

Ostatnie godziny zapewne nie były dla Japończyków zbyt przyjemne. Xperia XZ3, która pozostaje flagowym dostępnym w sprzedaży urządzeniem firmy zgarnęła bardzo słabą notę w rankingu DxOMark. To spory cios, który jednak zdaje się nieco niwelować pewne wyróżnienie.

iF Design Awards to nagrody, które – w pewnym uproszczeniu – zgarniają najbardziej atrakcyjne pod kątem designu i funkcjonalności urządzenia. Nie jest to jednocześnie pierwszy tytuł, który Sony zdobywa w tym rankingu. Tak się składa, że komisja doceniła już wcześniej Xperię XZ1, która uplasowała się na pierwszym miejscu w 2018 roku. Dla wielu osób tego typu nominacja dla XZ1 może być sporym szokiem, jednak tak to właśnie wyglądało. Najwyraźniej w komisji siedział ktoś, komu – tak samo jak mnie – pasy startowe nad i pod ekranem nawet się spodobały ;)

Recenzja Xperia XZ3 – zdziwiłabym się, gdyby to nie był najlepszy smartfon Sony

Tym bardziej dziwi, że w 2019 roku zwycięstwo przypada urządzeniu, które jest tak różne względem przywołanej wcześniej XZ-jedynki. Przypomnijmy tu pokrótce, że wraz z Xperią XZ2 firma odeszła od filozofii OmniBallance, która odznaczała się kanciastą obudową i bardzo prostokątną w swoich założeniach sylwetką. Obecnie króluje bryła zgodna ze szkołą designerską, którą Sony nazwało AmbientFlow. W zasadzie jest to totalne zaprzeczenie tego, co firma z uporem godnym lepszej sprawy rozwijała latami, od Xperii Z.

Sony docenione. Xperia XZ3 zgarnia nagrodę iF Design Award
Fot: własne

Zatem, co tak mocno zachwyciło komisję konkursową? Najprościej będzie zacytować komunikat, który widnieje na stronie iF World Design:

Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby wyglądało na płynne (opływowe), jeszcze lepiej leżąc w dłoni, będąc wyposażonym w wyświetlacz OLED o przekątnej 6 cali, wraz z zagiętymi ramkami, nadającymi mu efekt 3D, a jednocześnie wykorzystujący technologię, jaką Sony stosuje w swoich telewizorach do wyświetlania treści w jakości HDR. XZ3 posiada także przyjazny w użytkowaniu interface Side Sense. Dwukrotne stuknięcie w lewą lub prawą ramkę ekranu włączy menu kontekstowe, które ułatwia obsługę tak dużego wyświetlacza. Aplikacja zarządzająca tym trybem uczy się nawyków użytkownika, przewidując, które programy będą używane najczęściej i dopasowując do tych nawyków ich rozmieszczenie w menu.

Brzmi bardzo ładnie. W zasadzie ze sporą częścią tych cech się zgadzam. Jednak czy zwycięstwo w tym konkursie odbije się w branży większym echem niż wynik wykręcony w DxOMark, bez względu na to, jakie mielibyśmy zdanie o metodach badawczych i ich użyteczności dla przeciętnego użytkownika? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

źródło: XperiaBlog