procesor qualcomm snapdragon processor logo

Qualcomm pracuje nad rywalem dla Apple M1. Jaki będzie następny Snapdragon 8cx?

Rynek pecetowych procesorów ARM nabiera rozmachu. Po premierze procesorów Apple M1, które zostały wykorzystane w najnowszych Makach, inni producenci zaczęli pracować nad swoimi alternatywami. Co prawda układy oparte na architekturze x86-64 jeszcze trochę z nami zostaną, ale w ostatnich miesiącach widmo ARM-owej rewolucji staje się coraz bardziej widoczne.

Nie tak dawno informowaliśmy o planach Samsunga, dotyczących wykorzystania Exynosa z grafiką AMD w nadchodzącym laptopie, a teraz dowiadujemy się o kolejnym Snapdragonie, przeznaczonym do notebooków z Windowsem i urządzeń hybrydowych 2w1.

Nadchodzi Snapdragon 8cx trzeciej generacji

Już w styczniu serwis WinFuture donosił o nadchodzącym procesorze Qualcomma, Snapdragonie SC8280, który był wykorzystywany na platformach testowych z 8-32 GB RAM oraz 14-calowymi wyświetlaczami, co sugeruje wykorzystanie tego układu w laptopach.

Teraz pojawiły się nowe informacje, dotyczące następcy Snapdragona 8cx Gen 2, dzięki którym dowiadujemy się, jak może być on zbudowany. Jeden z dwóch wariantów procesora, model Snapdragon SC8280XP, ma zostać wyposażony w łącznie osiem bardzo wydajnych rdzeni.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 5G

Tylko najmocniejsze rdzenie

Pierwsze cztery rdzenie, nazwane „Gold+”, mają pracować z częstotliwością 2,7 GHz i oferować najwyższą, możliwą wydajność. Kolejne cztery, określane jako „Gold”, mają natomiast mieć zegary o taktowaniu 2,43 GHz, przy czym nie powinny znacząco odstawać osiągami od tych z plusem. Nie pojawiają się tutaj jednak rdzenie energooszczędne, które pracują podczas mało wymagających zadań.

Według doniesień, testowane są różne warianty nowego procesora Qualcomma, bardzo zbliżone budową, lecz oferujące nawet do 3 GHz na rdzeniach „Gold +”. Dodatkowo, SC8280XP ma zostać wyposażony w jednostkę odpowiedzialną za przetwarzanie neuronowe, czyli dedykowany rdzeń dla sztucznej inteligencji.

procesor Qualcomm Snapdragon 8c
źródło: Qualcomm

Jak zostało wcześniej wspomniane, testowane procesory były wykorzystywane w urządzeniach wyposażonych w nawet 32 GB RAM, co również jest nowością wartą dostrzeżenia. Poprzednie jednostki Qualcomma, stworzone z myślą o komputerach z Windowsem, takie jak Snapdragon 8cx Gen 2, obsługiwały maksymalnie 16 GB RAM.

Na ten moment nie wiemy, kiedy nowy, pecetowy Snapdragon zostanie zaprezentowany. Nie jest też jasne, czy układ ten ukaże się w niezmienionej formie oraz jakie urządzenia z Windowsem go wykorzystają.