procesor qualcomm snapdragon processor logo

Qualcomm pracuje nad rywalem dla Apple M1. Jaki będzie następny Snapdragon 8cx?

Rynek pecetowych procesorów ARM nabiera rozmachu. Po premierze procesorów Apple M1, które zostały wykorzystane w najnowszych Makach, inni producenci zaczęli pracować nad swoimi alternatywami. Co prawda układy oparte na architekturze x86-64 jeszcze trochę z nami zostaną, ale w ostatnich miesiącach widmo ARM-owej rewolucji staje się coraz bardziej widoczne.

Reklama

Nie tak dawno informowaliśmy o planach Samsunga, dotyczących wykorzystania Exynosa z grafiką AMD w nadchodzącym laptopie, a teraz dowiadujemy się o kolejnym Snapdragonie, przeznaczonym do notebooków z Windowsem i urządzeń hybrydowych 2w1.

Nadchodzi Snapdragon 8cx trzeciej generacji

Już w styczniu serwis WinFuture donosił o nadchodzącym procesorze Qualcomma, Snapdragonie SC8280, który był wykorzystywany na platformach testowych z 8-32 GB RAM oraz 14-calowymi wyświetlaczami, co sugeruje wykorzystanie tego układu w laptopach.

Reklama

Teraz pojawiły się nowe informacje, dotyczące następcy Snapdragona 8cx Gen 2, dzięki którym dowiadujemy się, jak może być on zbudowany. Jeden z dwóch wariantów procesora, model Snapdragon SC8280XP, ma zostać wyposażony w łącznie osiem bardzo wydajnych rdzeni.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 5G

Tylko najmocniejsze rdzenie

Pierwsze cztery rdzenie, nazwane „Gold+”, mają pracować z częstotliwością 2,7 GHz i oferować najwyższą, możliwą wydajność. Kolejne cztery, określane jako „Gold”, mają natomiast mieć zegary o taktowaniu 2,43 GHz, przy czym nie powinny znacząco odstawać osiągami od tych z plusem. Nie pojawiają się tutaj jednak rdzenie energooszczędne, które pracują podczas mało wymagających zadań.

Według doniesień, testowane są różne warianty nowego procesora Qualcomma, bardzo zbliżone budową, lecz oferujące nawet do 3 GHz na rdzeniach „Gold +”. Dodatkowo, SC8280XP ma zostać wyposażony w jednostkę odpowiedzialną za przetwarzanie neuronowe, czyli dedykowany rdzeń dla sztucznej inteligencji.

procesor Qualcomm Snapdragon 8c
źródło: Qualcomm

Jak zostało wcześniej wspomniane, testowane procesory były wykorzystywane w urządzeniach wyposażonych w nawet 32 GB RAM, co również jest nowością wartą dostrzeżenia. Poprzednie jednostki Qualcomma, stworzone z myślą o komputerach z Windowsem, takie jak Snapdragon 8cx Gen 2, obsługiwały maksymalnie 16 GB RAM.

Na ten moment nie wiemy, kiedy nowy, pecetowy Snapdragon zostanie zaprezentowany. Nie jest też jasne, czy układ ten ukaże się w niezmienionej formie oraz jakie urządzenia z Windowsem go wykorzystają.

  1. Akurat w tym przypadku nie można się z tym nie zgodzić – M1 bije na głowe wszystko inne a zanim qualcomm skończy to co przygotowuje (a i tak pewnie nie będzie to miało podjazdu nawet do M1) to apple już będzie kolejne kilka kroków dalej. Zobacz sobie jak działa układ od qualcomma-microsoftu SQ1/SQ2. Pomijam już fakt, że urządzenie z nim w tej samej konfiguracji kosztuje o połowe więcej to w dodatku czystej wydajności jest tam może 1/3 tego co układ apple. Nie lubie tej firmy ale trzeba to przyznać, że nowymi układami pozamiatali.

 1. Procki mogą być i dwa razy mocniejsze od M1, ale bez systemu operacyjnego potrafiącego wykorzystać ich potencjał w praktyce, nie będzie sukcesu. Ich procek arm znajduje się w surface pro x i co? I porażka.

  1. Taka prawdą a patrząc jak USA naciska na piętę Achillesową Chin to myślę, że w zbliżającym się czasie nie będzie najważniejszy Hardware lecz kompromis między najlepszym OS, który najefektywniej wykorzysta moc obliczeniową sprzętu. I tutaj widzę Huawei dlatego czekam na nich z utęsknieniem i ich śmiałe zapowiedzi systemu, który nie ma już typowego jądra ale mikro jądra połączone w całość by jeszcze lepiej radzić sobie nawet z emulacją różnych plików pisanych na różne systemy.
   Nie zapominajmy, że Google ma projekt Fuchsia, który ma być także bardzo efektywnym OS dlatego trzeba poczekać jak to się rozwinie. Żeby się nie okazało w przyszłości, że układy od Apple będą efektywniej pracować na OS od Google w przyszłości.
   Chodzi o to, że jak Apple pracowało nad dopracowaniem iOS to wtedy mogli nie widzieć tego co widzą teraz. To zrozumiałe ponieważ z postępem widzimy więcej niż mogliśmy zobaczyć przed laty.
   Przyszłość pokaże czy nawet Apple będzie musiało znów stworzyć sobie nowy OS bo ten niestety jest ograniczony z powodu konkurencji.

 2. Niewidziałem żeby ktoś na innym kompie lub telefonie zainstalował system od Apple a hłodzenia takiego jak w zwykłych kompach nie ma

  1. To, że nie widziałeś nie znaczy, że się nie da. Nie wiem co rozumiesz przez „chłodzenie w zwykłych kompach” ale kolejny raz się mylisz – w obu modelach chłodzenie jest jak najbardziej normalne, używane od lat w wielu innych urządzeniach.

 3. Te procki nie mają chłodzenia w makach no i czemu się nie da zainstalować systemu od Appla na innych kompach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama