smartwatch inteligentny zegarek
fot. Donald Tong / Pexels

Będzie smartwatch Nokii z Wear OS i eSIM. Zainteresujesz się?

O ile ogólnie pojęta elektronika noszona cieszy się stale rosnącą popularnością wśród użytkowników, tak na smartwatche w pełnym tego słowa znaczeniu popyt wciąż jest znacznie mniejszy (no, może z wyjątkiem Apple Watcha, który sprzedaje się znakomicie). Mimo to, producenci ochoczo wprowadzają na rynek inteligentne zegarki. Wkrótce dołączy do nich Nokia.

Reklama

Smartwatch to bardzo szerokie pojęcie, jednak możemy je podzielić na dwie główne grupy. W pierwszej znajdują się urządzenia oferujące funkcje smart, jak monitorowanie aktywności fizycznej i przekazywanie powiadomień, które stanowią uzupełnienie smartfona. Do drugiej zaliczamy zaś modele z opcją całkowitej autonomiczności dzięki zaawansowanemu systemowi operacyjnemu i wsparciu dla kart SIM (ostatnio szczególnie w wersji eSIM).

Smartwatchy z tej ostatniej nie ma na rynku zbyt wiele z różnych powodów. Klientów najczęściej zniechęca niezadowalający czas pracy na pojedynczym ładowaniu, a także stosunkowo wysokie ceny (mowa oczywiście o markowych sprzętach, nie o no name’ach za kilkadziesiąt złotych z chińskich sklepów z elektroniką). Mimo wszystko są osoby, które są zainteresowane tego typu inteligentnymi zegarkami.

Nokia szykuje smartwatch z Wear OS i eSIM

Prawdę mówiąc, jednym z najciekawszych, ostatnio wprowadzonych na rynek smartwatchy w pełni tego słowa znaczeniu, jest Xiaomi Mi Watch. Wciąż nie wiemy, kiedy trafi on do sprzedaży w Europie i ile będzie kosztował, a zainteresowanych nim użytkowników nie brakuje. Niewykluczone jednak, że Nokia odbierze trochę klientów Xiaomi, ponieważ już wkrótce zaprezentuje inteligentny zegarek, który zapowiada się bardzo interesująco.

Jak bowiem donosi @nokia_anew, Nokia najprawdopodobniej na targach MWC 2020 zaanonsuje smartwatch z systemem Wear OS i wsparciem dla technologii eSIM. Jedno i drugie jednoznacznie sugeruje, że będzie to propozycja dla użytkowników, którzy oczekują od tego typu sprzętu rozbudowanej funkcjonalności i autonomiczności. Można się też spodziewać modułu NFC do obsługi płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Google Pay. Do tego nie powinno zabraknąć modułu GPS. Najsłabszą stroną zapewne okaże się krótki czas pracy na pojedynczym ładowaniu, ale coś za coś – do tej pory nie udało się tego pogodzić, nawet jeśli Google bardzo się stara.

Konferencja HMD Global (fińskiej firmy, która ma prawa do marki Nokia), odbędzie się 23 lutego 2020 roku o godzinie 16:30. Podczas niej spodziewamy się również premiery podstawowej opaski sportowej i nowych smartfonów.

Źródło: @nokia_anew