Smartisan Nut R1 (fot. Smartisan)

Co za ulga: Smartisan jeszcze nie zwija manatków

Smartisan, pomimo że jest raczej mało znaną marką, wypuścił na rynek kilka bardzo ciekawych smartfonów (m.in. Smartisan Nut Pro 2 i Smartisan Nut R1). Niestety, firma nie była w stanie poradzić sobie z konkurencją, która w ostatnim czasie mocno urosła w siłę, przez co niedawno zawisło nad nią widmo bankructwa. Z najnowszych informacji przekazanych przez producenta wynika jednak, że Smartisan nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

O znikomej popularności smartfonów tej marki świadczy przede wszystkim fakt, że przez cztery lata działalności Smartisan sprzedał zaledwie trzy miliony urządzeń. To bardzo słaby wynik – tym bardziej, że producent skupia się wyłącznie na chińskim rynku, na którym jeszcze do niedawna inteligentne telefony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Na nieszczęście dla Smartisana, skorzystała na tym najbardziej konkurencja.

Reklama

W lutym 2019 roku pojawiły się informacje, że przedsiębiorstwo spóźniło się z wypłatami dla swoich pracowników za grudzień 2018 roku, a do tego jego aktywa zostały zamrożone przez to, że nie regulowało terminowo swoich należności wobec dostawców. Co więcej, ByteDance (firma, która stoi za Tik Tok), przejęła część własności intelektualnej oraz pracowników Smartisana. Wydawałoby się więc, że firma stacza się po równi pochyłej i nic nie jest już w stanie jej uratować.

Zhu Haizhou, Product Manager w Smartisan Technology, poinformował jednak, że trwają prace nad kolejnym smartfonem, aczkolwiek jego premiery nie powinniśmy spodziewać się w najbliższym czasie. Co ciekawe, 25 kwietnia 2019 roku Beijing Big Eye Star Technology Co., Ltd. przejęło Smartisan OS, czyli system operacyjny instalowany do tej pory na urządzeniach marki Smartisan. To trochę komplikuje sprawę, ale na obecną chwilę trudno przewidzieć, jak to wpłynie na dalszą działalność producenta – Zhu Haizhou uzależnia to od tego, kto zostanie wybrany na dyrektora/osobę odpowiedzialną za rozwój systemu.

Chociaż nic nie wskazuje na to, żeby Smartisan miał ambicje wejść ze swoimi smartfonami na inne rynki, to osobiście trzymam za niego kciuki, bowiem w przeszłości marka zaprezentowała kilka ciekawych urządzeń i jestem bardzo ciekawy, jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości – a od premiery Smartisan Nut R1 w maju 2018 roku sporo się pozmieniało.

Źródło: MyDrivers przez GizChina