Smartisan Nut R1 (fot. Smartisan)

Smartisan jako pierwszy zaprezentował smartfon z 1 TB pamięci. Teraz wisi nad nim widmo upadłości

Smartfony Smartisan mocno zapadły mi w pamięć, ponieważ w momencie premiery wyróżniały się na tle konkurencji zarówno pod względem designu, jak i specyfikacji. Nad producentem zebrały się jednak czarne chmury i jego przyszłość jest niepewna.

Smartisan nie miał w zwyczaju zalewać rynku swoimi smartfonami. Marka w 2018 roku zaprezentowała tylko kilka modeli, lecz jeden z nich szczególnie się wyróżnia na tle innych propozycji w portfolio. Mowa o Smartisan Nut R1, który jako pierwszy na rynku oferuje 1 TB pamięci wbudowanej typu UFS 2.1.

Reklama

Zobaczyłem Smartisan Nut R1 i nadal zbieram szczękę z podłogi – takiego smartfona jeszcze na rynku nie było!

Jednak o ile średniopółkowe smartfony Smartisan oferowały korzystny stosunek ceny do swoich możliwości, tak high-endowy Smartisan Nut R1 był w momencie premiery dość drogi, jak na warunki chińskie – a to właśnie na tym rynku skupia się ta marka. Wspomniany wariant z 8 GB RAM i 1 TB pamięci wbudowanej kosztował bowiem na start równowartość blisko 4900 złotych!

Konkurencja pomiędzy producentami w Chinach jest bezlitosna i Smartisan niezbyt dobrze sobie z nią radził. W ciągu ostatnich czterech lat sprzedał bowiem zaledwie trzy miliony smartfonów. Jest to naprawdę słaby wynik i dla mnie nawet szczerze zaskakujący, ponieważ gdybym mieszkał w Państwie Środka, to z chęcią kupiłbym kilka modeli z portfolio tej marki, na przykład Smartisan Nut Pro 2 i wspomnianego już Smartisan Nut R1 (choć oczywiście w nieco bardziej przystępnej cenowo wersji ;)).

Chińskie media donoszą, że Smartisan spóźnił się z wypłatami dla swoich pracowników za grudzień 2018 roku, a do tego jego aktywa zostały zamrożone z uwagi na fakt, że producent nie regulował swoich należności wobec dostawców na czas. Co więcej, ByteDance (firma, która stoi za Tik Tok), przejęła od marki część własności intelektualnej oraz pracowników.

Przyszłość Smartisana wydaje się więc niepewna. Muszę przyznać, że zszokowała mnie ta wiadomość, bowiem firma ta wypuszczała na rynek naprawdę ciekawe smartfony i jestem zaskoczony, że sprzedawały się one tak marnie. Z drugiej strony, marka ma w swoim portfolio również urządzenia z segmentu smart home i być może to ją uratuje przed upadkiem. Trzymam kciuki.

*na grafice tytułowej Smartisan Nut R1

Źródło: GizChina