Pixel 7 Pro (fot. Google)

Starsze smartfony Google dostają funkcje zaprezentowane w nowych Pixelach 8

Sugestie AI w Zdjęciach Google zadebiutowały przy okazji premiery smartfonów Pixel 8 w październiku 2023 roku. Teraz narzędzia sztucznej inteligencji trafiają nawet do tych posiadaczy starszych urządzeń Google, którzy nie opłacają subskrypcji Google One.

Sztuczna inteligencja w Pixelach

Inteligentne opcje edycji zdjęć znajdujące się w Zdjęciach Google w zakładce Sugestie mają za sobą dość zawiłą historię, której szczere powiedziawszy nie jestem w stanie dokładnie prześledzić, nawet będąc w posiadaniu Pixela 7. To dlatego, że Google część z nich oferuje już od jakiegoś czasu tym, którzy opłacają subskrypcję Google One – a tak jest w moim przypadku.

Sugestie pomagają w szybkiej edycji danej fotografii. Otrzymujemy „na dzień dobry” propozycje zmiany balansu parametrów zdjęcia. Skorzystać można z filtrów Dynamiczne, Ulepszone (przy którym znajduje się ikonka „gwiazdeczek” sugerujących działanie AI), a także kilku modyfikacji odcieni nieba (Żywy, Luminous, Radiant, Ember, Airy, Afterglow i Stormy).

Funkcje te działały dotąd w chmurze lub na Pixelach 8. Dla posiadaczy starszych Pixeli dostępne były tylko dzięki Google One – nie dało się z nich skorzystać na telefonach offline. Wygląda na to, że się to zmienia, gdyż posiadacze Pixeli 6. oraz 7. generacji zgłaszają pojawienie się tych nowych opcji edycji na ich urządzeniach.

Sugestie AI - Google Pixel 7
(screen: Karol Kunat | Tabletowo.pl)

Rzecz na pewno ograniczona jest do smartfonów Google, gdyż właściciele smartfonów na Androidzie oraz iPhone’ów, korzystający z „magicznych” funkcji Zdjęć Google muszą brać pod uwagę limit 10 zdjęć zapisanych po dokonaniu edycji AI z Sugestii. Jeśli ktoś chciałby pozbyć się tych przeszkód, musi zainwestować w subskrypcję Google One.

Inne inteligentne funkcje Zdjęć Google, w tym narzędzia Magiczna gumka, Usuń rozmycie, Efekt HDR, Rozmycie portretowe czy Odcień skóry dostępne są dla użytkowników aplikacji bez żadnych ograniczeń.

Osobiście uważam, że Google ma w aplikacji Zdjęcia straszny bałagan. O ile w apce aparatu nastąpiła poprawa pod względem uproszczenia interfejsu, tak tutaj czasem nie wiadomo gdzie i czego szukać.

Emotikony audio lądują na Pixelach

Dziś otrzymałem od Google informację, że na moim Pixelu lądują głosowe emotikony. Pisaliśmy o nich jakiś czas temu. Chodzi o odgłosy, które można odtworzyć „z offu” podczas rozmowy telefonicznej. Może to być na przykład dźwięk owacji tłumu, śmiechu, słynnego badum-tss, a także… pierdnięcia.

Niestety nie zauważyłem jeszcze możliwości odpalenia głosowych emoji podczas połączenia telefonicznego, ale zapewne zmieni się to niebawem, skoro Google oficjalnie wdrożyło tę funkcję i umieściło powiadomienie o tym w aplikacji Pixel – wskazówki.