fot. Plasma Mobile

Kolejna firma pracuje nad smartfonem z Linuksem. Ten będzie nazywać się PinePhone

Przez ostatnich kilkanaście tygodni na bieżąco informowałem Was o postępach projektu Librem 5, czyli smartfona, który ma pracować pod kontrolą „prawdziwego Linuksa”. Jak się okazuje, istnieją inne grupy, które również starają się stworzyć urządzenie, bazujące na systemie typu Linux. Nad takim sprzętem pracuje firma Pine64.

Jak pamiętamy, pierwsze egzemplarze Librem 5 mają trafić do swoich właścicieli w kwietniu 2019 roku. Smartfon ten nie należy do najtańszych, bowiem jego cena wynosi aż 599 dolarów amerykańskich, czyli równowartość ~2270 złotych. Purism to jednak nie jedyna grupa, która pracuje nad smartfonem z Linuksem.

Firma Pine64, znana z produkcji m.in. ultratanich laptopów (kosztujących mniej niż 100 dolarów) nazywających się Pinebook, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuksem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma i bazuje na Ubuntu.

Już 1 listopada wybrani deweloperzy otrzymają zestawy, w których skład wchodzi płyta PINE A64, dotykowy, siedmiocalowy ekran oraz kilka innych modułów. Natomiast już w styczniu 2019 roku zostanie zaprezentowany zestaw deweloperski typu all-in-one z ekranem 5,45 cala o rozdzielczości 1440×720 pikseli.

Plyta Pine A64

Prace nad ogólnym projektem smartfona już zostały rozpoczęte, ale efekty tych działań nie zostaną udostępnione szybciej niż przed drugim kwartałem 2019 roku. Co ciekawe, już podano orientacyjne ceny tego smartfona. Za wersję z 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej przyjdzie zainteresowanym zapłacić nieco ponad 100 dolarów, czyli równowartość około 400 złotych.

Pine64 zamierza również wprowadzić na rynek tablet o nazwie PineTab. Zapewne tak jak laptopy Pinebook i smartfon PinePhone, będzie bazować na czterordzeniowym, 64-bitowym procesorze ARM o taktowaniu 1,2 GHz. Co ważne, ma on zostać zaprezentowany szybciej niż PinePhone.

Muszę przyznać, że projektem PinePhone jestem równie zainteresowany, jak Librem 5. Przewaga produktu od Pine64 tkwi jednak w jego sugerowanej cenie, bowiem koszt mniejszy niż pół tysiąca złotych za smartfon z Linuksem po prostu cieszy. Całkiem możliwe, że jak sprzęt trafi do sprzedaży, nie powstrzymam się przed kupieniem go.

Źródło: It’s FOSS; na zdjęciu głównym znajduje się Plasma Mobile