Rynkowa premiera Librem 5 – pierwszego smartfona z „prawdziwym Linuksem ” – opóźniona o kilka miesięcy

O postępach w produkcji Librem 5, pierwszego smartfona z „prawdziwym Linuksem”, informuję Was na bieżąco. Niestety, w przeciwieństwie do ostatnich informacji związanych z podzespołami, tym razem nie przynoszę dobrych wiadomości. Grupa odpowiedzialna za ten projekt przyznała bowiem, że wysyłkę produktu musi opóźnić o kilka miesięcy, a dokładnie do kwietnia 2019 roku.

Librem 5 to projekt smartfona, który ma bazować na systemie typu Linux. Nie chodzi tutaj jednak o Androida, a o zwykłego Linuksa właśnie. Na urządzeniu tym użytkownik będzie mógł wybrać, jaki chce system. Do wyboru dostanie kilka linuksowym dystrybucji lub domyślny system PureOS, przygotowywany przez twórców tego modelu.

Kilka miesięcy temu pokazywałem Wam zdjęcia planów tego smartfona, dzięki którym mogliśmy się dowiedzieć mniej więcej, jak będzie on wyglądał, a przynajmniej „pod maską”. Tym razem przychodzę do Was z niezbyt miłą informacją. Aktualnie przewiduje się, że urządzenia zostaną wysłane do klientów dopiero w kwietniu 2019 roku, czyli 3-4 miesiące później niż do tej pory zakładano.

Ze względu na to, że popularne wśród smartfonów z Androidem procesory potrzebują specjalnych, zamkniętych, przygotowanych przez producenta sterowników, firma musiała zdecydować się na alternatywę. Dlatego też Librem 5 ma bazować na procesorze i.MX8. Niestety, jak się okazuje, układ ten ma problem z ogromnym zużyciem energii. Purism twierdzi również, że NXP – producent procesora – prawdopodobnie będzie naprawiać usterkę aż do grudnia.

Render płyty głównej urządzenia Librem 5

Stworzenie smartfona, który nie tylko będzie bazować na nowym systemie opercyjnym, ale również na podzespołach z otwartoźródłowymi sterownikami, jest naprawdę trudnym wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że Purism potrzebuje dużo więcej czasu, aby Librem 5 został dostarczony do klientów.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/09/30/librem-5-i-prawdziwy-linux-produktami-masowymi-w-sumie-czemu-nie/

Źródło: Purism Blog: 1; 2, SlashGear