Planet Astro Slide 5G (fot. Vivaldi)

Tęsknisz za smartfonami z fizyczną klawiaturą? Zakochasz się w tym sprzęcie

Jeśli telefony z fizyczną klawiaturą mają specjalne miejsce w naszym sercu, to z pewnością znajdzie się tam miejsce dla nowego Planet Astro Slide 5G. To smartfon inny niż wszystkie.

Smartfon z fizyczną klawiaturą – da się!

Oczywiście, era fizycznych klawiatur w smartfonach jest już za nami. iPhone’y, a zaraz za nimi urządzenia z systemem Android na pokładzie, przyczyniły się do tego, że obecnie na rynku praktycznie nie ma telefonów z pełną klawiaturą. Jednak wciąż powstają pojedyncze, godne uwagi konstrukcje tego typu. Taką jest właśnie Planet Astro Slide 5G.

Planet Astro Slide 5G

Zaprezentowane na targach CES 2022 urządzenie ma fizyczną, podświetlaną klawiaturę, która potrafi „przykleić się” do plecków smartfona, kiedy jest nieużywana. Taki obrót umożliwia zastosowanie specjalnych zawiasów.

Ekran smartfona ma przekątną 6,39 cala i wykonany jest w technologii AMOLED. Wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD+, a chroni go powłoka Gorilla Glass 3. Przedni aparat (co ciekawe, nie ukryty w notchu czy otworze) dysponuje matrycą 13 Mpix.

W środku znajdziemy procesor MediaTek Dimensity 800 5G, 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci wbudowanej. Można ją opcjonalnie powiększyć za sprawą karty microSD. W kwestii aparatu głównego, posiadacz będzie dysponował pojedynczym oczkiem 48 Mpix. Z sieciami bezprzewodowymi rzecz połączy się za pomocą WiFi 5.

Co ciekawe, Astro Slide 5G ma w obudowie aż dwa porty USB-C, a także podwójny slot na karty nanoSIM. Nie zabrakło też miejsca na port słuchawkowy. W dość opasłej obudowie zmieszczono baterię 4000 mAh z szybkim ładowaniem 30 W oraz opcją ładowania bezprzewodowego za pomocą urządzeń współpracujących ze standardem Qi.

Vivaldi domyślną przeglądarką w Astro Slide 5G

Jak na razie, sprzęt działa na Androidzie 11, ale planowane są też jego edycje z różnymi dystrybucjami Linuksa lub SailfischOS. Domyślną przeglądarką internetową w każdym z egzemplarzy Astro Slide 5G będzie nie Google Chrome, a Vivaldi.

Vivaldi ma wiele funkcji, które mogą się spodobać, zwłaszcza przy wykorzystaniu fizycznej klawiatury. To ostatnio prawdziwy rarytas. Planet Astro Slide 5G wyceniono na 862 funty (~4525 złotych). Trochę sporo jak na powrót do przeszłości, nieprawdaż?