Android 10 tylko dla flagowców? Nie, o ile kupiłeś Xiaomi Mi A2

Xiaomi Mi A2 to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych smartfonów z programu Android One, który gwarantuje, że objęte nim urządzenie otrzyma minimum dwie duże aktualizacje systemu. Chińczycy dotrzymali słowa, bowiem właśnie rozpoczęli udostępnianie Androida 10 dla tego modelu.

Reklama

Xiaomi Mi A2 – ech, jak ja go lubię!

O smartfonie Xiaomi Mi A2, osobiście, mogę wypowiedzieć się wyłącznie w samych superlatywach. To urządzenie o bardzo dobrej jakości wykonania, typowo średniopółkowej specyfikacji technicznej i REWELACYJNYM stosunku ceny do jakości. Jakby tego było mało, oferuje aparat, który z całą pewnością można nazwać zadowalającym, a i do wyświetlacza nie można się za bardzo przyczepić, zwłaszcza za tę cenę. W kwestii oprogramowania jest jeszcze ciekawiej: Mi A2 to Xiaomi uwolnione od ciężaru nakładki MIUI, przez wielu uznawaną za zdecydowanie najsłabszy punkt smartfonów tego producenta. Co istotne, nasz bohater należy do programu Android One, którego jednym z przywilejów jest aktualizacja do co najmniej dwóch następnych wersji oprogramowania. Jako, że Xiaomi Mi A2 trafił do sprzedaży z Androidem 8 Oreo na pokładzie, zgodnie z planem dostał aktualizację do wersji 9 Pie, a teraz również do Androida 10. Wymagania programu spełnione! I tylko NFC, tylko NFC żal…

Zawsze coś kosztem czegoś

Dostarczenie Androida 10 na pokład średniopółkowego smartfona, w dodatku w tak krótkim, jak na realia rynkowe czasie, musi wzbudzać podziw. Niestety, nie ma róży bez kolców, a tymi okazały się błędy i niedoróbki w oprogramowaniu.

Reklama
fot. Czytelnik Kamil

W interfejsie urządzenia jeszcze nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno, a na dodatek w ogóle nie działa funkcja VoWiFi – bardzo przydatna zwłaszcza za granicą oraz w mniej zurbanizowanych obszarach, gdzie często nie ma zasięgu operatora, ale można korzystać z WiFi udostępniającego internet podciągnięty przewodowo. Co istotne, na tę chwilę nie ma możliwości aktualizacji urządzeń z odblokowanym bootloaderem – zwolennicy modyfikowanego oprogramowania z pewnością będą tym faktem zawiedzeni.

Niemniej, nie są to błędy, z którymi nie da się przeżyć. A aktualizacja jak cieszyła, tak cieszy!

smartfon Xiaomi Mi A2
Xiaomi Mi A2 (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Twój Xiaomi Mi A2 milczy w temacie aktualizacji? Spokojnie, mamy czas

Chiński producent ma w zwyczaju udostępniać aktualizacje oprogramowania falami, dlatego jeśli Twój Xiaomi Mi A2 jeszcze nie proponuje aktualizacji, po prostu musisz uzbroić się w cierpliwość. Z całą pewnością, w ciągu najbliższych kilku tygodni, będziesz mógł korzystać z Androida 10.

Hmm… zaraz… a co z Xiaomi Mi A3?

Złośliwi z pewnością odpowiedzą, że nie dostał jeszcze najnowszej wersji systemu, ponieważ jest od swojego poprzednika zwyczajnie mniej udanym smartfonem. Cóż, nie da się ukryć, że tak jest w istocie i Xiaomi Mi A3 z pewnością nie robi tak dobrego wrażenia jak Xiaomi Mi A2, jednak nie sądzę, żeby właśnie to było powodem, dla którego Mi A3 jeszcze nie otrzymał Androida 10. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że aktualizacja młodszego brata bohatera tej publikacji rozpocznie się już w niedługim czasie.

Co istotne, Xiaomi Mi A3 raczej na pewno otrzyma również dwunastą wersję Androida, o której nawet najbardziej optymistyczni posiadacze poprzednika nie marzą.

Posiadaczy Xiaomi Mi A2 prosimy o informację w komentarzach, czy Wasze smartfony także już poinformowały o możliwości aktualizacji do Androida 10.

PS. Serdecznie dziękujemy naszemu Czytelnikowi Kamilowi, który podzielił się z nami informacją o aktualizacji swojego telefonu wraz z opisującą ją zrzutem ekranu.

Źródło: XDA-Developers, Czytelnik Kamil