Android 10 tylko dla flagowców? Nie, o ile kupiłeś Xiaomi Mi A2

Xiaomi Mi A2 to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych smartfonów z programu Android One, który gwarantuje, że objęte nim urządzenie otrzyma minimum dwie duże aktualizacje systemu. Chińczycy dotrzymali słowa, bowiem właśnie rozpoczęli udostępnianie Androida 10 dla tego modelu.

Xiaomi Mi A2 – ech, jak ja go lubię!

O smartfonie Xiaomi Mi A2, osobiście, mogę wypowiedzieć się wyłącznie w samych superlatywach. To urządzenie o bardzo dobrej jakości wykonania, typowo średniopółkowej specyfikacji technicznej i REWELACYJNYM stosunku ceny do jakości. Jakby tego było mało, oferuje aparat, który z całą pewnością można nazwać zadowalającym, a i do wyświetlacza nie można się za bardzo przyczepić, zwłaszcza za tę cenę. W kwestii oprogramowania jest jeszcze ciekawiej: Mi A2 to Xiaomi uwolnione od ciężaru nakładki MIUI, przez wielu uznawaną za zdecydowanie najsłabszy punkt smartfonów tego producenta. Co istotne, nasz bohater należy do programu Android One, którego jednym z przywilejów jest aktualizacja do co najmniej dwóch następnych wersji oprogramowania. Jako, że Xiaomi Mi A2 trafił do sprzedaży z Androidem 8 Oreo na pokładzie, zgodnie z planem dostał aktualizację do wersji 9 Pie, a teraz również do Androida 10. Wymagania programu spełnione! I tylko NFC, tylko NFC żal…

Zawsze coś kosztem czegoś

Dostarczenie Androida 10 na pokład średniopółkowego smartfona, w dodatku w tak krótkim, jak na realia rynkowe czasie, musi wzbudzać podziw. Niestety, nie ma róży bez kolców, a tymi okazały się błędy i niedoróbki w oprogramowaniu.

fot. Czytelnik Kamil

W interfejsie urządzenia jeszcze nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno, a na dodatek w ogóle nie działa funkcja VoWiFi – bardzo przydatna zwłaszcza za granicą oraz w mniej zurbanizowanych obszarach, gdzie często nie ma zasięgu operatora, ale można korzystać z WiFi udostępniającego internet podciągnięty przewodowo. Co istotne, na tę chwilę nie ma możliwości aktualizacji urządzeń z odblokowanym bootloaderem – zwolennicy modyfikowanego oprogramowania z pewnością będą tym faktem zawiedzeni.

Niemniej, nie są to błędy, z którymi nie da się przeżyć. A aktualizacja jak cieszyła, tak cieszy!

smartfon Xiaomi Mi A2
Xiaomi Mi A2 (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Twój Xiaomi Mi A2 milczy w temacie aktualizacji? Spokojnie, mamy czas

Chiński producent ma w zwyczaju udostępniać aktualizacje oprogramowania falami, dlatego jeśli Twój Xiaomi Mi A2 jeszcze nie proponuje aktualizacji, po prostu musisz uzbroić się w cierpliwość. Z całą pewnością, w ciągu najbliższych kilku tygodni, będziesz mógł korzystać z Androida 10.

Hmm… zaraz… a co z Xiaomi Mi A3?

Złośliwi z pewnością odpowiedzą, że nie dostał jeszcze najnowszej wersji systemu, ponieważ jest od swojego poprzednika zwyczajnie mniej udanym smartfonem. Cóż, nie da się ukryć, że tak jest w istocie i Xiaomi Mi A3 z pewnością nie robi tak dobrego wrażenia jak Xiaomi Mi A2, jednak nie sądzę, żeby właśnie to było powodem, dla którego Mi A3 jeszcze nie otrzymał Androida 10. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że aktualizacja młodszego brata bohatera tej publikacji rozpocznie się już w niedługim czasie.

Co istotne, Xiaomi Mi A3 raczej na pewno otrzyma również dwunastą wersję Androida, o której nawet najbardziej optymistyczni posiadacze poprzednika nie marzą.

Posiadaczy Xiaomi Mi A2 prosimy o informację w komentarzach, czy Wasze smartfony także już poinformowały o możliwości aktualizacji do Androida 10.

PS. Serdecznie dziękujemy naszemu Czytelnikowi Kamilowi, który podzielił się z nami informacją o aktualizacji swojego telefonu wraz z opisującą ją zrzutem ekranu.

Źródło: XDA-Developers, Czytelnik Kamil