Sony Xperia XZ4 będzie najładniejszym flagowcem Sony od kilku lat i pierwszym z potrójnym aparatem

Sony Xperia XZ4 (fot. @OnLeaks @MySmartPrice)

Sony od lat trzyma się tego samego cyklu wydawniczego, tzn. wypuszcza jednego flagowca (czasami dwa) co pół roku. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, dlatego jest nie lada zaskoczeniem, że już teraz dowiadujemy się, jak będzie wyglądać Sony Xperia XZ4, chociaż jej premiery spodziewamy się dopiero pod koniec lutego 2019 roku, czyli za trzy miesiące. Jest jednak na co popatrzeć.

Reklama

Ogólnie design smartfonów Sony jest bardzo charakterystyczny i od lat się nie zmienia. Japończycy w Xperii XZ2, Xperii XZ2 Premium i Xperii XZ3 poszli w nową stronę, lecz nie wszystkim się to spodobało. I wcale mnie to nawet nie dziwi, ponieważ bryła ww. urządzeń została wyprofilowana w dość „oryginalny” sposób. Co więcej, czytnik linii papilarnych znalazł się w tak absurdalnym miejscu, że do tej pory nie potrafię zrozumieć, kto o zdrowych zmysłach mógł zaakceptować ten pomysł.

Wygląda jednak na to, że Xperia XZ4 będzie powrotem do korzeni, ale w nowoczesnym wydaniu. W sieci pojawiły się rendery nadchodzącego flagowca i muszę przyznać, że – moim zdaniem – zapowiada się on na najładniejszego high-enda Sony od czasów serii Xperia Z (ostatnie modele z tej linii – Xperia Z5, Xperia Z5 Compact i Xperia Z5 Premium – trafiły na rynek w 2015 roku).

Jaką specyfikację będzie miała Sony Xperia XZ4

Jak podaje źródło, bezpośrednia następczyni Xperii XZ3 zostanie wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 6,5 cala i proporcjach 21:9 (!). To spory wzrost, ponieważ poprzedniczka ma 6-calowy ekran 18:9 (2:1). Sony konsekwentnie unika też wcięcia w ekranie, a pomimo to sukcesywnie zmniejsza ramki dookoła panelu. Na powyższych renderach wyglądają one na naprawdę cienkie, najcieńsze jak do tej pory.

Co ciekawe, serwis źródłowy twierdzi, że Xperia XZ4 zostanie wyposażona w płaski wyświetlacz, podczas gdy Xperia XZ3 ma obustronnie zakrzywiony. Jeśli faktycznie tak się stanie, taka zmiana o 180° względem poprzedniczki będzie sporym zaskoczeniem. Z drugiej strony już nieraz widzieliśmy podobne rzeczy, więc to może być po prostu kolejny przypadek.

W przypadku Xperii XZ4 warto też zauważyć, iż skaner linii papilarnych powrócił na boczną krawędź, jak w starszych flagowcach marki. Ten powrót do korzeni jest jak najbardziej korzystny, ponieważ czytnik w połowie panelu tylnego to – mówiąc ładniej – czyste szaleństwo.

W Xperii XZ4 nie powróci natomiast 3,5 mm złącze słuchawkowe – Sony pozbyło się go na dobre. Na pokładzie zagości jednak potrójny aparat, podczas gdy poprzedni flagowiec miał pojedynczy. Fakt, jest jeszcze Xperia XZ2 Premium, ale jej dostępność jest mocno ograniczona i nie był to najważniejszy model w ofercie marki. Na razie nie wiemy nic na temat specyfikacji aparatu.

Xperia XZ4 ma mieć wymiary 166,9×72,4×8,2 mm, a jeśli wziąć pod uwagę wystający moduł potrójnego aparatu, ostatni wzrośnie do 9 mm. Dla porównania, Xperia XZ3 mierzy 158x73x9,9 mm. Bezpośrednia następczyni będzie więc zauważalnie wyższa, ale jednocześnie też sporo chudsza.

Źródło: MySmartPrice