smartfon Cubot X30 smartphone
Cubot X30 (źródło: Cubot)

Aż sześć aparatów w tanim, chińskim smartfonie. Brzmi nieźle

Na rynku smartfonów funkcjonują nie tylko znane globalnie marki, ale także mniej rozpoznawalne, takie jak Cubot. Producent wprowadza na rynek nowy model, Cubot X30, który zwraca na siebie uwagę przede wszystkim za sprawą obecności w sumie aż sześciu aparatów fotograficznych!

Cubot X30 – specyfikacja

W przypadku tego smartfona, jeśli chodzi o wspomniane we wstępie aparaty, mamy do czynienia z konfiguracją 1+5. Pierwszy, pojedynczy, znajduje się na przodzie urządzenia. Umieszczono go w okrągłym otworze w lewym górnym rogu wyświetlacza.

Aparat do selfie i rozmów wideo charakteryzuje się imponującą rozdzielczością 32 Mpix, a na dodatek – co równie zaskakujące – producent nie wspomina nic o interpolacji, więc wygląda na to, że sensor ma „prawdziwe” 32 mln megapikseli.

smartfon Cubot X30 smartphone
Cubot X30 (źródło: Cubot)

Wyświetlacz w tym smartfonie ma przekątną 6,4 cala i rozdzielczość Full HD+ 2310×1080 pikseli. Producent deklaruje też, że zajmuje on aż 90% powierzchni panelu przedniego (screen-to-body ratio).

Czas teraz przejść do aparatu na panelu tylnym, który składa się w sumie z aż pięciu „oczek”. Główne ma rozdzielczość 48 Mpix i wykorzystuje sensor Samsung S5KGM1. Towarzyszy mu 16 Mpix matryca z obiektywem ultraszerokokątnym, 5 Mpix aparat do zdjęć makro oraz 2 Mpix sensor do pomiaru głębi. Ostatnim elementem modułu jest 0,3 Mpix aparat „światłoczuły”, jednak producent nie precyzuje, jaka jest jego rola.

smartfon Cubot X30 smartphone
Cubot X30 (źródło: Cubot)

Smartfon oferuje również (już nie najnowszy) procesor MediaTek Helio P60 (4x ARM Cortex-A73 2,0 GHz + 4x ARM Cortex-A53; 12 nm) oraz – w zależności od konfiguracji – 6 GB lub 8 GB RAM i 128 GB lub 256 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD.

Ponadto na liście parametrów tego modelu znajdują się moduł NFC, żyroskop, czytnik linii papilarnych (na bocznej krawędzi), hybrydowy Dual SIM (2x nano SIM lub SIM+microSD) i port USB-C z obsługą USB-OTG.

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 10 i jest zasilany przez akumulator o pojemności 4200 mAh. Całość ma wymiary 157,05×76,44×8,5 mm i waży 212 gramów.

smartfon Cubot X30 smartphone
Cubot X30 (źródło: Cubot)

Mimo że specyfikacja nowego smart-telefonu marki Cubot jest – w ogólnym ujęciu – całkiem przyzwoita, nawet jeśli te pięć aparatów na tyle jest trochę „na siłę”, to zastanawiające jest, że producent nie udostępnił ani jednego renderu (nie mówiąc już o zdjęciu), który dokładniej przedstawiłby klientom model Cubot X30.

Przygotowane przez firmę grafiki promocyjne trącą amatorką – smartfon wygląda na nich sztucznie, żeby nie powiedzieć nierealnie. To zaskakujące, bowiem ma ona całkiem spore doświadczenie w produkcji smart-telefonów, więc tworzenie materiałów promocyjnych to dla niej nie pierwszyzna.

Jeśli ktoś jednak chciałby zaryzykować, szczegóły na temat cen i rozpoczęcia sprzedaży znajdzie poniżej.

Cubot X30 – cena, dostępność

Producent podaje, że regularna cena tego smartfona ma wynosić 239,99 dolarów, co jest równowartością ~950 złotych. Dość wysoka kwota jak na smart-telefon od raczej mało znanej globalnie marki, a na pewno w Polsce (nawet jeśli jej nazwa kojarzy się z kultowymi w kraju nad Wisłą klapkami).

Globalna sprzedaż smartfona rozpocznie się 27 lipca 2020 roku o północy czasu PDT (o 9:00 czasu polskiego). Producent informuje, że pierwsi klienci będą mogli go kupić już od 148,99 USD (~590 złotych), jednak nie podaje szczegółów na temat tej specjalnej oferty.

smartfon Cubot X30 smartphone
Cubot X30 (źródło: Cubot)