Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Sklep Google Play wkrótce z trybem incognito

Wątek bezpieczeństwa w sklepie Google Play jest równie stary, co sam sklep. Co prawda firmie Google udało się, w znaczny sposób, poprawić jego zabezpieczenia, co pomaga chronić mniej świadomych użytkowników przed instalacją niepożądanego oprogramowania w swoich urządzeniach, jednak w dalszym ciągu można tam znaleźć aplikacje, które po instalacji zasypią użytkowników niechcianymi treściami. W zapanowaniu nad nimi ma pomóc tryb incognito, którego wdrożenie przewidywane jest już niebawem.

Funkcjonalność trybu incognito w przeglądarce internetowej jest prosta – uruchamiana w nim strona internetowa nie ma uprawnień do korzystania z danych zebranych na komputerze, nie może również zapisywać plików cookies. Po jej opuszczeniu wszystkie dane niezbędne do jej wyświetlenia są kasowane z urządzenia, łącznie z wpisami w historii przeglądarki.

Tryb incognito w sklepie Google Play

W przypadku aplikacji z Google Play będzie bardzo podobnie. Instalowana aplikacja nie otrzyma dostępu do pamięci urządzenia, co zabezpieczy użytkownika przed ewentualnym ryzykiem wycieku posiadanych danych. W momencie jej odinstalowania na urządzeniu nie pozostaną żadne ślady, przez co można być spokojnym o brak naprzykrzających się reklam.

Dodatkowo sklep Google będzie sam przypominał posiadaczowi urządzenia z Androidem o konieczności weryfikacji, czy aplikacja zainstalowana w trybie incognito dalej jest mu potrzebna, czy może przyszła pora, by ją odinstalować. Zgodnie z przypuszczeniami, podobny mechanizm zostanie zaimplementowany w przypadku aplikacji zainstalowanych w standardowy sposób. Korzystający z danego urządzenia będzie otrzymywał przypomnienia o możliwości weryfikacji, jakie uprawnienia zostały nadane zainstalowanym programom zwłaszcza w sytuacji, gdy te wydadzą się nadmiarowe dla konkretnego programu.

Mimo swoich bolączek, sklep Google Play to w dalszym ciągu jedno z najbezpieczniejszych źródeł aplikacji dla systemu Android. Należy jednak uważnie przyglądać się instalowanym programom i reagować, gdy zachowanie któregoś z nich wyda się podejrzane. Żaden, nawet najdoskonalszy mechanizm ochrony przed złośliwym oprogramowaniem nie zastąpi zdrowego rozsądku, dlatego każdą nową apkę należy instalować z rozwagą. Tylko ten sposób pomoże zabezpieczyć nasze dane przed trafieniem w niepowołane ręce, czy nasze nerwy przed natrętnymi reklamami.

Tryb incognito w Mapach Google

Mapy Google z trybem incognito i inne dobre zmiany w prywatności użytkowników

Źródło: xda-developers