fot. Apple

Dystans się zmniejsza. Sklep Google Play powoli dogania App Store pod względem przychodów z aplikacji

Od wieków było tak, że sklep App Store, choć aplikacji było w nim mniej, przynosił więcej zysków twórcom aplikacji nić Google Play. Szczerze – nadal tak jest. Jednak różnica powoli się zaciera.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami Sensor Tower, App Store przez pierwsze półrocze 2019, wygenerowało ogromny przychód w wysokości 25,5 mld dolarów. Pewien wzrost zaliczył także Android, w którego sklepie z aplikacjami użytkownicy zostawili 14,2 mld dolarów (rok wcześniej – 11,8 mld dolarów). Razem, globalne przychody z aplikacji wzrosły z 34,4 mld dolarów (I połowa 2018) do 39,7 mld dolarów (I połowa 2019), z czego 64% „zjadło” samo Apple.

Reklama

Przy 56,7 miliarda pobranych aplikacji, App Store przyjęło tak dużą działkę z zaledwie 14,8 miliarda aplikacji. Oznacza to, że sklep Apple zarobił o 80% więcej pieniędzy niż Google Play, choć ten gromadzi niemal trzykrotnie więcej aplikacji niż instaluje się ich na iOS.

Jednocześnie Apple traci na sile w Chinach. Oczywiście firmę mniej obchodzi to, by zwiększać liczbę pobrań ze swojego sklepu, a bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy na tych apkach, które już znalazły się na smartfonach użytkowników, ale nie można pominąć faktu, że na Dalekim Wschodzie coraz większej grupie ludzi jest nie po drodze z iPhone’ami.

Najbardziej dochodowe aplikacje na obu platformach mobilnych to: Tinder, Netflix, Tencent Video („chiński Netflix”), iOiyi (chiński serwis „od wszystkiego” – od oglądania filmów, przez funkcje społecznościowe po zakupy i rezerwowanie biletów) i YouTube. Najbardziej dochodowe gry to Honor of Kings, Fate/Grand Order, Monster Strike, Candy Crush Saga i PUBG Mobile.

Wzrost zysków z gier rośnie szybciej na Androidzie niż u Apple. Ciekawe, kiedy Google Play dogoni App Store pod tym względem. W tym tempie minie jeszcze kilka długich lat, zanim to się stanie.

 

źródło: Sensor Tower przez Phone Arena