Samsung składany smartfon (fot. Samsung)

Składany smartfon Samsunga będzie piekielnie drogi w produkcji, ale producent sobie to odbije

Samsung nadal nie zdradza daty premiery swojego składanego smartfona, ale z dużym prawdopodobieństwem zadebiutuje on w pierwszej połowie 2019 roku – producent jest bowiem już na ostatniej prostej w jego dopracowywaniu. Później pozostanie mu już tylko go wyprodukować. Będzie to jednak piekielnie drogim przedsięwzięciem, lecz Koreańczycy odbiją sobie te koszty.

Reklama

Południowokoreańska agencja badawcza CGS-CIMB Research postanowiła oszacować, ile Samsung będzie musiał zapłacić za same materiały do swojego pierwszego składanego smartfona. Po podsumowaniu wszystkich wydatków (bez uwzględniania kosztów samej produkcji) wyszła naprawdę potężna kwota – 636,7 USD. Najdroższym komponentem ma być oczywiście elastyczny wyświetlacz (218,8 USD), Koreańczycy sporo też prawdopodobnie zapłacą za 128 GB kość pamięci flash (79 USD).

Reklama

Dla porównania, za wszystkie materiały do Galaxy S9+ Samsung płaci 375,8 USD, tj. o około 40% mniej. Wszystkie komponenty do iPhone’a XS Max kosztują z kolei 390 USD, czyli niewiele więcej. Oba smartfony są jednak wyposażone w dużo tańsze wyświetlacze, a do tego także nieco mniej kosztujące aparaty i pamięć flash.

Samsung nie zamierza jednak być stratny na swoim składanym smartfonie. Jego rynkowa cena ma bowiem oscylować wokół 1800 dolarów, co oznacza zysk rzędu 65% na pojedynczym egzemplarzu. Tyle samo (procentowo) zarabia Apple na iPhonie XS Max. W przypadku Galaxy S9+ wartość ta wynosi z kolei 55%.

Przy okazji badaczom z CGS-CIMB Research udało się pozyskać informacje z łańcucha dostaw, że składany smartfon Samsunga będzie miał podwójny (2x 12 Mpix) aparat główny i pojedynczą kamerkę o rozdzielczości 8 Mpix na przodzie. Oprócz tego na jego pokładzie znajdą się również dwie baterie (po jednej w każdej połówce) o łącznej pojemności od 5000 do 6000 mAh. Za produkcję akumulatorów odpowiedzialność weźmie Samsung SDI.

Chociaż cena składanego smartfona Samsunga wydaje się zaporowa, to badacze z CGS-CIMB Research prognozują, że w 2022 roku tego typu konstrukcja będzie kosztowała już „tylko” średnio 1300 dolarów. Analitycy szacują też, że w 2019 roku do rąk klientów trafią 4 miliony składanych urządzeń, natomiast w 2022 roku zostanie ich sprzedanych już 39 milionów.

Źródło: CGS-CIMB Research przez LetsGoDigital

  1. Po pierwsze pamięć Samsunga będzie kosztować 79$ oni nikomu w gruncie rzeczy nie zapłacą bo wyprodukuje ja ich spółka ? po drugie ciekawi mnie skąd taki koszt skoro sami projektują i produkują, czyżby ufs 3? To już powód by brać ???

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama