LG Q60 / fot. Kacper Żarski

LG Folds lub LG Arc – tak może się nazywać składany smartfon LG

Chociaż dwaj najwięksi gracze na rynku smartfonów z Androidem, Samsung i Huawei, zaprezentowali już swoje składane konstrukcje, to pozostali producenci nieszczególnie kwapią się, aby to zrobić. Nie oznacza to jednak, że zupełnie bagatelizują ten rodzaj urządzeń. Wręcz przeciwnie. Na przykład LG intensywnie nad nimi pracuje i nawet zastrzegło już znaki towarowe z myślą o nich.

Z jednej strony fajnie, że na rynku pojawiły się składane smartfony. Z drugiej jednak, ostatnie miesiące pokazały, że technologia ta jest na tak wczesnym etapie rozwoju, że miną jeszcze długie lata zanim się upowszechni, o ile po drodze – z uwagi na (ewentualne) niewielkie zainteresowanie lub przeszkody technologiczne – nie zostanie odesłana na śmietnik historii.

Reklama

Prawdopodobnie właśnie ta niedojrzałość i niepewność powstrzymuje innych producentów przed wprowadzeniem do sprzedaży składanego smartfona. Niewykluczone, że konkurencja czeka, aż Samsung i Huawei przetrą szlaki oraz wybadają rynek, ponieważ wciąż nie wiadomo, czy konstrukcje te odniosą spektakularny sukces, czy zostaną zepchnięte na margines jak niejedna, innowacyjna technologia w przeszłości.

Składany smartfon LG

Koreańczycy już w październiku ubiegłego (2018) roku zdradzili, że pracują nad tego typu konstrukcją. Jednocześnie jednak też zadeklarowali, iż nie czują potrzeby wprowadzania jej na rynek w najbliższej przyszłości. Producent wychodzi bowiem z założenia, że składany smartfon trafi do sprzedaży dopiero wtedy, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment – nie miał ambicji być za wszelką cenę pierwszy lub jednym z pierwszych.

Pod koniec 2018 roku pojawiły się nieoficjalne informacje, że LG zaprezentuje swój składany smartfon pod koniec trzeciego lub już w czwartym kwartale 2019 roku. Dwa miesiące później producent potwierdził, że jest gotowy wprowadzić na rynek taką konstrukcję, lecz zamierza wstrzymać się z tym do momentu, w którym popyt na tego rodzaju urządzenia rzeczywiście będzie nie do zignorowania.

Jak będzie się nazywał składany smartfon LG?

Jak przekazuje serwis LetsGoDigital, LG w ostatnim czasie zastrzegło w południowokoreańskim biurze ochrony własności intelektualnej KIPRIS dwa znaki towarowe, Folds i Arc (ang. łuk), które z dużym prawdopodobieństwem opracowano z myślą o składanej konstrukcji.

I chociaż zarówno jeden, jak i drugi świetnie pasowałby do składanego smartfona, to jeszcze wcześniej (już w listopadzie 2018 roku) Koreańczycy zastrzegli (tym razem w EIUPO w Unii Europejskiej) szereg innych nazw: Bendi, Duplex, Flex i Foldi, które także z powodzeniem można zastosować w przypadku tego typu konstrukcji.

Widać więc, że LG przygotowuje się do wprowadzenia składanego smartfona na rynek, lecz nie wiadomo, czy faktycznie zrobi to już pod koniec 2019 roku, czy dopiero w przyszłym lub nawet później. Czas pokaże.

*Na zdjęciu tytułowym LG Q60 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: KIPRIS, KIPRIS przez LetsGoDigital; LetsGoDigital, LetsGoDigital