Shazam

Shazam na Androida wreszcie rozpozna piosenkę odtwarzaną przez słuchawki

Aplikacja Shazam, która przez miliony osób wykorzystywana jest do rozpoznawania tytułów piosenek, otrzymała właśnie aktualizację na Androida. Nowa wersja przynosi możliwość podawania wykonawcy i tytułu utworu, gdy słuchamy muzyki przez słuchawki podłączone do smartfona lub tabletu.

Apple nie zamierza porzucić wersji na Androida

Pod koniec 2017 roku popularna aplikacja Shazam została kupiona przez Apple. Firma Tima Cooka zapłaciła wówczas 400 mln dolarów. Niektórzy obawiali się, że przejęcie doprowadzi z czasem do zakończenia rozwoju wersji na Androida. W końcu Apple priorytetowo traktuje własną platformę, a tylko wybrane usługi i aplikacje udostępnia na konkurencyjne systemy operacyjne.

Na szczęście, Shazam należący do Apple wciąż dostępny jest na Androida. Co więcej, zyskał kilka pozytywnych zmian. Za największą zaletę można uznać zniknięcie reklam, które wcześniej były wyświetlane podczas używania aplikacji. Tak, mimo pozbycia się reklam, Shazam wciąż dostępny jest za darmo.

Nowe funkcje dostępne dla użytkowników urządzeń z Androidem

Właśnie udostępniana jest aktualizacja Shazama na Androida. W nowej wersji pojawiła się możliwość podawania tytułu utworu, gdy korzystamy ze słuchawek. Dźwięk nie musi już być zbierany przed mikrofon wbudowany w smartfon czy tablet, co jak najbardziej jest dużym ułatwieniem. Nowa możliwość powinna okazać się szczególnie przydatna w miejscach publicznych.

(fot. TechCrunch)

Dzięki wprowadzaniu trwałego powiadomienia, nazwa utworu wyświetla się bez konieczności uruchamiania Shazama w pełnym oknie. Komunikat może być wyświetlany w centrum powiadomień, a także w formie bąbelków podobnych do tych znanych z Facebook Messengera. Wówczas do aktywacji funkcji rozpoznawania utworu wystarczy jedno kliknięcie na bąbelek.

Nowość dostępna jest tylko na urządzeniach z Androidem. W przypadku iOS nie mogła zostać ona wprowadzona, bowiem system nie obsługuje trwałych powiadomień, a także nie jest możliwe korzystanie ze wspomnianych bąbelków. Niewykluczone jednak, że odpowiednia aktualizacja zostanie wydana również na iUrządzenia, aczkolwiek korzystanie z nowej funkcji będzie inaczej rozwiązane. Ewentualnie trzeba będzie poczekać na iOS 14, który może wreszcie wprowadzi większe możliwości wykorzystania powiadomień.

źródło: TechCrunch