Jeśli lubisz schematy i patenty, to ta firma oprawia je w ramki i zamienia w sztukę

Znam przynajmniej kilku ludzi, którzy mają w swoim domu mniejsze lub większe zdjęcie Steve’a Jobsa w pozie „myśliciela”. Jest to dość charakterystyczny motyw. Szukając inspiracji do wystroju salonu, zamiast portretu człowieka, którego oblicze stało się twarzą innowacji, można powiesić na ścianie schemat patentu iPhone’a. Lub szkice patentowe pada do PlayStation. Wyglądają równie stylowo.

Retro Patents to poboczny projekt osób odpowiedzialnych za Soundwave – muzycznej platformy społecznościowej przejętej przez SpotifyLudzie ci wyszli z założenia, że technologia. nawet w tak prostej formie, może być dobrą ozdobą naszej codzienności.

Reklama

Wśród szkiców projekcyjnych rzeczy, które po jakimś czasie stały się sławne, można znaleźć na przykład iPhone’a, rysunki Blackberry, czy bardziej uniwersalne patenty kalkulatora lub myszy komputerowej. Każdy z nich jest drukowany przy użyciu technologii atramentowej HDR, na papierze fotograficznym o wysokiej gramaturze.

„Kiedy założyliśmy Soundwave, zawsze szukaliśmy jakiejś inspiracji w sztuce. Planowaliśmy ozdobić nasze domy i biura czymś motywującym. Naturalnie przyszły nam do głowy plakaty z kreatywnymi tekstami i sławnymi cytatami, ale uznaliśmy, że to byłoby zbyt oklepane. Wczesne szkice produktów, które dopiero później okazały się przejawem geniuszu, przypominają, że każda wielka firma zawdzięcza swój sukces jakimś podstawowym ideom. Jest to właściwy sposób na zyskanie odpowiedniej perspektywy na swój pomysł.”
– Craig Watson

Czy obrazki patentów mogą być sztuką? Rzecz jasna, zdanie osób. które drukują takie grafiki i je sprzedają, może być całkowicie nieobiektywne, jednak Craig wraz z kilkorgiem innych osób zaangażowanych w ten mały projekt, uważa, że tak. „To stanowi trochę taki zabawny kontrast – pomiędzy tym, jak wyglądają współczesne wynalazki, a tym, jacy byli ich poprzednicy. Może to stanowić punkt startowy do rozmyślań, więc: tak, obrazy przedstawiające patenty mogą być sztuką”. 

Jeśli komuś podobają się tego typu klimaty i uwielbia minimalizm oraz swego rodzaju głębię, która kryje się za monochromatycznymi szkicami, może zamówić sobie jeden z nich. Retro Patents wysyłają plakaty również do Polski.

 

źródło: TechCrunch, Retro Patents