Sapphire chce pogodzić graczy i „górników” – firma stworzyła gotową koparkę kryptowalut

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że zakup karty graficznej będzie graniczył z cudem. Wróciła moda na kopanie kryptowalut, co spowodowało, że GPU błyskawicznie zniknęły z rynku, a co gorsza, w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja raczej się nie poprawi. Pogodzić graczy i górników próbuje firma Sapphire, prezentując urządzenie dedykowane właśnie dla nich – INCA EP-10.

Karty dla graczy zostawmy graczom

Sapphire to marka, która kojarzy się przede wszystkim z jednym – autorskimi, niereferencyjnymi kartami graficznymi, wykorzystującymi układy AMD Radeon. Nie dziwi zatem, że to właśnie one znalazły się w zaprezentowanej koparce.

Omawiane urządzenie otrzymało nazwę INCA EP-10. Z zewnątrz jest niepozorną, niewielką, szarą skrzynką, przystosowaną do montażu w szafie rack. To, co najistotniejsze, kryje się jednak w jej wnętrzu.

Koparka Sapphire
fot. Sapphire

Znajdziemy tam procesor AMD Epyc 3251, cztery zatoki na dyski twarde, cztery gniazda pamięci RAM (łącznie do 512 GB DDR4 2666 MHz), cztery zasilacze (dla zachowania redundancji) i sześć wentylatorów.

Tym, co najistotniejsze, są jednak miejsca na GPU. Tych jest aż dziesięć, wspierających standard PCIe Gen 3 x8. Umieścić w nich można, zaprojektowane specjalnie pod kątem kopania kryptowalut, karty GPRO X070, bazujące na AMD Radeon 5700XT. Karty chłodzone są pasywnie, a moc pobierana przez każdą z nich to 220 W.

Koparka Sapphire
fot. Sapphire

Czy to się opłaca?

Zgodnie z zapewnieniami Sapphire, koszt koparki powinien zwrócić się bardzo szybko, bo już po 6-7 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny, dlatego przewidywania wcale nie muszą się sprawdzić.

Czy gotowe koparki, takie jak INCA EP-10 sprawią, że górnicy skupią się na kupowaniu kart graficznych dedykowanych do pracy w koparkach, zamiast konsumenckich, służących, przede wszystkim, do grania?

Obawiam się, że to nie takie proste, a na możliwość swobodnego zakupu wybranego GPU jeszcze sobie poczekamy.