maszt stacja bazowa nadajnik Orange logo
fot. Pixabay

Orange Polska zacznie testować sieć 5G już w 2019 roku

Dziś łączność 4G jest dla większości standardem, choć jeszcze stosunkowo niedawno, bo kilka lat wstecz, dopiero wchodziła pod strzechy. Potrzeby użytkowników stale jednak rosną i wkrótce może ona przestać nam wystarczać. Na szczęście trwają prace nad 5G i Orange właśnie poinformowało, że pierwsze testy sieci mobilnej nowej generacji rozpoczną się już w przyszłym, 2019 roku.

Reklama

Na wstępie pozwolę sobie na małą dygresję, ponieważ kilka dni temu T-Mobile Polska opublikował na swoim oficjalnym koncie na Twitterze filmik pokazujący, jak w ciągu czterech lat zwiększył się zasięg LTE tej sieci. Cztery lata to w świecie technologii szmat czasu i już wkrótce 4G może nam nie wystarczyć. Wszystko przez fakt, że użytkownicy coraz mocniej eksploatują sieć i przesyłają za jej pośrednictwem więcej i więcej danych.

Reklama

Oczywiście na komercyjne uruchomienie 5G na masową skalę jeszcze trochę sobie poczekamy, lecz niektórzy już się do tego przygotowują. Orange Polska zapowiedziało, że pierwsze testy sieci mobilnej nowej generacji rozpoczną się w 2019 roku. Początkowo mają one obejmować odizolowane od siebie obszary, natomiast później również rozwiązania, obejmujące wszystkie elementy sieci.

Wdrożenie 5G jest z kolei planowane na lata 2020-2021. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 GHz i 3,8 GHz, gdyż są to jedyne pasma, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji.

Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki. 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego już teraz przygotowujemy się do wdrożenia tej technologii. Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii, by w 2020-2021 roku móc zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska

Podczas specjalnie zorganizowanego w siedzibie Orange Polska spotkania, na którym poruszano kwestię przyszłości 5G w Polsce, zaprezentowano również przygotowane przez Nokię demo, zakładające transfer danych z prędkością 6,2 Gbit/s z wykorzystaniem stworzonego specjalnie na potrzeby pokazu bloku pasma o szerokości 400 MHz oraz techniki 8×8 MIMO (po osiem anten nadawczych i odbiorczych w urządzeniu). Dzięki temu udało się przesłać produkowany na żywo obraz i dźwięk w rozszerzonej rzeczywistości do urządzeń końcowych. W tym miejscu warto dodać, że aktualnie takie warunki można w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i tylko na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym dziś dla operatorów w częstotliwości 3,5 GHz i 3,7 GHz jest 28 MHz.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska

  1. Takie testy są po to, żeby firma zdobyła jakieś know-how jak się do tego całego wdrażania 5G zabrać na masową skalę. Fajnie, że działają ;)

  2. Mam wrażenie, że do dzisiaj w testach jeszcze mają zasięg 2g, 3g i 4g nie zapominając o zwykłym zasięgu bo go gubi się częściej niż mam, ale przecież to orange nie spodziewałem się czegoś lepszego.

  3. Dla klientów indywidualnych to nie ma znaczenia. Szczegulnie, ze dostępne jeszcze dlugo beda tylko waskie pasma w kanalach 3,6 i 3,8GHz. Oni (klienci indywidualni) tylko zapłacą za budowanie infrastruktury.
    Natomiast kluczowym cytatem jest:
    „…możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych…”
    On wyjaśnia po co telekom jest 5g choć 4g jeszcze nie jest w połowie zagospodarowane.

  4. Najpierw może by poprawili swój zasięg. Bo w mniejszych miejscowościach iinaI wsiach to nawet o 2g czasami jest ciężko. A u konkurencji nie ma z tym problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama