Sportowcy z Korei Północnej i Iranu nie dostaną darmowych Note’ów 8, tak jak inni w Pjongczangu | Tabletowo.pl

Sportowcy z Korei Północnej i Iranu nie dostaną darmowych Note’ów 8, tak jak inni w Pjongczangu

Dołącz do dyskusji 0

Zimowe Igrzyska Olimpijskie to świetna okazja dla sponsorów tej imprezy na relatywnie tanią promocję. Jednym z nich jest Samsung, który w tym roku rozda około 4000 smartfonów Galaxy Note 8 w specjalnej edycji, wszystkim uczestnikom olimpijskich zmagań. Wszystkim, oprócz tych reprezentujących Koreę Północną i Iran.

Samsungi Galaxy Note 8 w wersji Winter Olympics Edition mogłyby trafić do 22 północnokoreańskich oraz 4 irańskich sportowców, ale tak się nie stanie. Zawodnicy mogą podziękować głowom swoich państw za bycie czarnymi owcami świata, a ONZ za sankcje nałożone na kraje, w których przyszło im żyć.

Wartość Samsunga Galaxy Note 8 w Korei Południowej to około 1000000 wonów. Tego typu sprzęt będzie jeszcze więcej wart w Korei Północnej. Smartfony można w takim wypadku uznać za dobra luksusowe. Wejście w posiadanie takiego sprzętu mogłoby zakłócić dystrybucję dóbr dla rodzin olimpijczyków, prowadzoną przez przywódców partyjnych. Jako że Korea Północna i Iran obłożone są obostrzeniami przez ONZ, tak wartościowymi przedmiotami nie można handlować z obywatelami tych państw.

Oczywiście zespołowi z Korei Północnej wciąż towarzyszą rządowi opiekunowie, którzy nie pozwalają na to, by sportowcy zbytnio spoufalali się z obcokrajowcami lub by stali się przyczyną jakiegoś kryzysu dyplomatycznego. Z tego samego powodu nie udało się choćby udostępnić olimpijczykom smartfonów Samsunga na czas Olimpiady w Pjongczangu. Do tej pory tego typu prezenty, jeśli je przyjmowano, były zawsze konfiskowane przez władze Korei Północnej.

Samsung Galaxy Note 8 Winter Olympics Edition

Sportowcy z Iranu także nie dostaną smartfonów od Samsunga – ustrój tego państwa łączy w sobie elementy nowoczesnej demokracji z autokratyczną dyktaturą religijną, choć dostęp do globalnego internetu nie jest tak mocno ograniczony jak w Korei Północnej. Sankcje jednak obowiązują i tam.

Jak widać, polityka potrafi w znaczący sposób wpływać nawet na tak przyjazne skądinąd gesty, jak przekazanie sportowcom urządzeń produkowanych przez sponsora.

Recenzja Samsunga Galaxy Note 8 – drugiego takiego smartfona nie znajdziecie

źródło: AFP przez Gizmodo

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona