Samsung pracuje nad tabletem sterowanym myślami

Firma Samsung rozpoczęła niedawno pracę nad tabletem sterowanym siłą umysłu. Mimo iż na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być kierowane do osób wybitnie leniwych, to należy jednak pamiętać, że jego głównym celem jest umożliwienie korzystania z urządzeń mobilnych osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza sparaliżowanym.

Największą trudnością, którą musieli pokonać projektanci, było stworzenie „czapki” z sensorami EEG, która nie będzie wymagała nakładania specjalnego żelu, dzięki czemu korzystanie z niej stało się mniej kłopotliwe. Koncepcja „suchych” czujników EEG nie jest co prawda nowa (wykorzystywano ją już nawet w prostych zabawkach i grach), ale jak na razie nie oferowała ona wystarczającej jakości sygnału do poważniejszych zastosowań.

Projekt znajduje się jak na razie na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale zaprezentowano już pierwsze proste aplikacje obsługiwane za pomocą siły umysłu na tablecie Samsung Galaxy Note 10.1. Nie wiadomo jeszcze jaką formę przyjmie ten projekt w przyszłości, ale nie zdziwiłbym się, gdyby technologia ta znalazła zastosowanie nie tylko w pomocy niepełnosprawnym.

źródło