laptop Samsung Notebook 9 Pen (fot. Samsung)

W lutym Samsung rozpocznie produkcję pierwszego na świecie ekranu OLED 15,6″ UHD do laptopów

Samsung Display jest jednym z największych graczy w segmencie wyświetlaczy, szczególnie tych typu OLED do urządzeń mobilnych, gdzie kontroluje około 90% całego rynku. Teraz spółka po raz kolejny pokazała swoją siłę i innowacyjność, ponieważ zaprezentowała dziś pierwszy na świecie ekran OLED o przekątnej 15,6 cala, proporcjach 16:9 i rozdzielczości UHD 3840×2160 pikseli, który powstał z myślą o laptopach.

Panel Samsunga charakteryzuje się jasnością od 0,0005 do 600 nitów i kontrastem 120000:1. Producent deklaruje też, że w porównaniu z wyświetlaczem LCD, czerń jest aż 200 razy ciemniejsza, a biel dwukrotnie jaśniejsza. Ekran wyświetla 3,4 miliona kolorów, czyli dwukrotnie więcej niż matryce LCD o podobnym rozmiarze.

Zaprezentowany dziś panel Samsunga zachowuje także pełną gamę kolorów DCI-P3, ale jednocześnie emituje też znacznie mniej niebieskiego światła, które jest potencjalnie niebezpieczne dla oczu użytkownika. Dzięki temu będzie on mógł znacznie dłużej korzystać z wyposażonego w taki wyświetlacz laptopa bez uczucia zmęczenia wzroku.

Nowy ekran Samsunga spełnia również wymagania najnowszej specyfikacji DisplayHDR True Black stworzonej przez VESA (Video Electronics Standards Association) i zaprezentowanej oficjalnie 3 stycznia 2019 roku.

Jak wspomniałem już w tytule, masowa produkcja tego panelu rozpocznie się w lutym 2019 roku. Niedługo potem na rynek powinny trafić pierwsze laptopy z tym ekranem na pokładzie. Wśród nich znajdą się m.in. zaprezentowane na targach CES 2019 w Las Vegas HP Spectre x360 15, Dell XP 15 i Dell Alienware m15.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w wyświetlacz ten (przynajmniej na początku) będą wyposażane wyłącznie laptopy klasy premium. Nie powinniśmy się go również spodziewać w urządzeniach producentów, którzy stosują ekrany o innych proporcjach, czyli m.in. Microsoftu.

*na grafice tytułowej Samsung Notebook 9 Pen

Źródło: Samsung dzięki Neowin