Samsung opatentował giętki ekran

Znajdzie zastosowanie w tabletach i telewizorach

Do amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął właśnie wniosek Samsunga o przyznanie licencji na giętkie ekrany, które mogłyby znaleźć zastosowanie składalnych tabletach i telewizorach.

Zgodnie z zapewnieniami Samsunga zapisanymi w dokumencie, elastyczne wyświetlacze będą mogły być wykonane zarówno w technologii LCD, jak i OLED. Ich minimalny rozmiar ustalono na 8 cali, co oznacza, że mają szanse znaleźć się także w tabletach.

Pomimo że Samsung posiada już sporą ilość podobnych patentów, to bardzo powoli wprowadza je na rynek, a ich przykłady możemy policzyć na palcach jednej ręki (Note Edge, S6 Edge, smartwatch Gear S). Dużą przeszkodą dla rozpowszechnienia tej technologii jest z pewnością wysoki koszt wytworzenia komponentu oraz mała wydajność fabryk Samsunga (które przy okazji premiery S6 Edge nie nadążały z produkcją wyświetlaczy dla niego, a spowodowało to rekordowe zainteresowanie wśród klientów, którzy ustawiali się w kolejce po ww. model).

Giętkie urządzenia to już nie tylko melodia przyszłości (pamiętacie koncept Nokia Morph z 2008 roku?). Przy obecnym tempie patentowania kolejnych elastycznych technologii możemy się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych lat powstaną pierwsze prototypy składalnych urządzeń. Kiedy trafią do sprzedaży? Na to z pewnością będziemy musieli poczekać odrobinę dłużej – tym bardziej, że w grę wchodzi rozwój również elastycznych akumulatorów, a na ten temat póki co nie słyszmy zbyt wiele.

Źródło: Tablet News, Patently Apple