Ważne

Apple patentuje… wyginające się urządzenia

W świetle niedawnej afery z wyginającymi się iPhone’ami tytuł tego newsa może brzmieć jak kiepski żart. Okazuje się jednak, że Apple podchodzi do kwestii giętkich urządzeń znacznie poważniej, niż mogłoby się wydawać.

Jak donosi serwis Apple Insider przebogata kolekcja patentów giganta z Cupertino powiększyła się właśnie o kolejny eksponat. Hipotetyczny następca iPhone 6 Plus (bo raczej ciężko mi wyobrazić sobie plastycznego iPada) wykonany według opisu znajdującego się w dokumencie nr. 8,929,085 posiadałby nie tylko giętki ekran i obudowę, ale też wszystkie elementy wewnętrzne, takie jak obwody drukowane i baterie. Co więcej, urządzenia tego typu mogłyby zostać wyposażone w czujniki wykrywające kiedy użytkownik celowo odkształca obudowę, dzięki czemu wyginanie jej mogłoby posłużyć jako dodatkowy sposób na obsługę wybranych funkcji (“zegnij aby odblokować” ?). Osoby oczekujące bardziej “tradycyjnej” budowy urządzenia mogłyby zaś skorzystać z opcjonalnych osłon, nadających mu normalną, sztywną formę.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że tylko niewielki ułamek wszystkich patentów zdobytych przez Apple przeradza się w realnie istniejące produkty. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że opisywany tu pomysł nie jest pierwszym patentem Apple dotyczącym “giętkich technologii”. Wcześniej firma z Cupertino zdobyła miedzy innymi patenty dotyczące giętkich ekranów i złączy.

Komentarze

 • “Swoją słabość zamień w siłę” wciąż aktualne ;)

 • Twin

  jacy oszuści pierw lg i samsung robią wyginające się telefony a oni to patentują?

  • steveminion

   A rozumiesz subtelną różnicę między “wygięte” a “wyginające”?

   • b@t

    sprawdz w slowniku slowo FLEX !

   • Twin

    a Lg się nie wygina? wygina tylko nie tej cudownej funkcji, która oferuje apple, że będzie wtedy dziać się coś maginczego

  • LCD

   Bo Apple to taki troll patentowy, że patentuje nawet rzeczy, których nie potrafi stworzyć w momencie patentowania. LG i Samsung pokazały, że potrafią wygiąć wyświetlacz. LG dodatkowo wygina smartfona oraz pozwala na odkształcanie całej słuchawki bez szkody dla niej. LG też pokazało giętkie baterie, razem z Samsungiem używają technologii AMOLED, która pozwala na wygięcie wyświetlacza a jednak to Apple patentuje takie rozwiązanie. I teraz co pozew dla Samsunga i LG?

   • Piotrbed2

    Zauważ że Apple pierwsze opatentowało wyginający się wyświetlacz samsung i lg mają wygięty ekran. I czy możecie nie hejcić firmy której produkt widzicie tylko w sklepach. I nie mieliście w ręku iPhone to się nie wypowiadajcie

    • LCD

     Zauważ że o ile galaxy Round miał na stałe wygięty wyświetlacz to w LG flex można smartfona wygiąć na płasko bez krzywdy dla niego. Do tego Apple w przeciwieństwie do LG i Samsung nie posiada nawet technologii do stworzenia takiego sprzętu. Dlaczego chcesz zabronić wypowiadanie się na temat tej firmy? Czy muszę mieć iPhone żeby móc je krytykować?

 • DiamondBack

  LG flex niech spodziewa się pozwów ;)

 • mobile4you

  Niechciało mi sie wszystkiego czytać z opisu patentu, ale ciekawe czy Nokia w projekcie Morph im nie namieszała?

 • JS

  Czy to technologiczny ASZ Dziennik? :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona