Najciekawsza premiera targów CES 2020? Samsung Neon, czyli… „sztuczny człowiek”

Najważniejsze firmy elektroniczne potrafią czasem zaskoczyć. Mam nadzieję, że takim zaskoczeniem będzie prezentacja Samsunga na zbliżających się targach CES. I nie mówię o jakichś smartfonach, a o czymś, co Koreańczycy nazwali „sztucznym człowiekiem”.

Według specjalnie utworzonej strony internetowej, Neon zostanie zaprezentowany podczas konferencji 7 stycznia, która rozpocznie się o godzinie 9:00 naszego czasu. W gruncie rzeczy, trudno dokładnie określić, o co tak naprawdę chodzi Samsungowi. Można jednak z umiarkowaną pewnością stwierdzić, czym Samsung Neon nie jest.

Nie spodziewamy się kolejnego głosowego asystenta w stylu następcy Bixby. Twitterowe konto Neon dość jasno przekazało, że nie jest to sztuczna inteligencja, która miałaby konkurować z Asystentem Google, Siri czy Alexą.

Samsung, który nazwał swoją nowość Neon, pośrednio sugeruje, że będzie on mógł komunikować się z ludźmi w wielu językach, ponieważ grafiki na twitterowym koncie projektu pojawiają się w języku angielskim, hiszpańskim i kilku innych.

Można się domyślać, że będzie to rodzaj sztucznej inteligencji (tak, brzmi to bardzo szumnie), opartej na oprogramowaniu, które będzie w stanie wizualizować ludzki wizerunek oraz sprawiać wrażenie zdolnej do komunikacji. Różne postacie widoczne na powyższych plakatach sugerują, że może to być cyfrowy kompan, przybierający taką formę, jaką człowiek od niego będzie oczekiwał.

Samsung najwyraźniej chce zademonstrować, że przy obecnym rozwoju technologii można stworzyć program, z którym będzie można komunikować się na zasadzie swobodnej rozmowy – tak jak to robimy z innymi ludźmi. Nie podajemy im wyuczonych poleceń czy nie aktywujemy ich jakimś konkretnym zwrotem. Po prostu przekazujemy informacje zarówno tym, co mówimy, jak też tym, jak to robimy – wymieniamy z nimi spojrzenia, gestykulujemy i zmieniamy ton głosu.

Neon może być „sztucznym człowiekiem” w rodzaju inteligentnego, dużego ekranu z sensorami odczytującymi naszą mimikę i słowa, wyświetlającym postać człowieczego rozmówcy. Jeśli tak, to może w końcu picie do lustra będzie wiązało się z nieco innymi wrażeniami ;)

źródło: Neon dzięki Android Authorty