Samsung LPDDR5 uMCP
LPDDR5 uMCP (źródło: Samsung)

Ta rewolucyjna technologia Samsunga na zawsze zmieni smartfony

Samsung zrobił coś, co do tej pory nie udało się nikomu

Samsunga można lubić lub nie, lecz trzeba mu oddać to, że popycha branżę do przodu i wprowadza do niej mnóstwo nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. Południowokoreański producent jest jednym z liderów w segmencie półprzewodników i jego najnowszy moduł z pewnością na zawsze zmieni wnętrza smartfonów.

Reklama

Relatywnie niewiele osób interesuje to, co znajduje się we wnętrzu smartfona. Najważniejsze, żeby dobrze i długo działał oraz robił ładnie wyglądające zdjęcia i kręcił dobrej jakości filmy. Gdyby zapytać przypadkowe osoby, prawdopodobnie większość nie wiedziałaby, że często ich urządzenie wykorzystuje rozwiązania opracowane lub/i wyprodukowane przez południowokoreańskiego giganta. A tymczasem ma on naprawdę wiele do zaoferowania, a od teraz też rewolucyjny moduł o niemówiącej nic na pierwszy rzut oka LPDDR5 uMCP.

Samsung zrobił coś, co do tej pory nie udało się nikomu

Koreańczycy poinformowali dziś, że rozpoczęli masową produkcję pierwszego w branży modułu, który integruje w jednym chipie pamięci LPDDR5 i UFS 3.1 NAND, czyli pamięć RAM i flash, przeznaczoną na pliki systemowe i użytkownika. Według deklaracji, ma on zapewnić flagową wydajność dla znacznie szerszego grona użytkowników smartfonów.

Samsung LPDDR5 uMCP
źródło: Samsung

Nowy moduł uMCP bazuje na najnowszych mobilnych interfejsach DRAM oraz NAND i – według deklaracji producenta – jest w stanie dostarczyć błyskawiczną prędkość i dużą pojemność przy bardzo niewielkim zapotrzebowaniu na prąd z akumulatora. Dzięki temu użytkownicy smartfonów będą mogli wykorzystać dobrodziejstwa technologii 5G, które dotychczas były zarezerwowane dla posiadaczy flagowców.

Samsung informuje, że jego nowy moduł uMCP zapewnia ulepszoną o blisko 50% wydajność DRAM – z 17 GB/s do 25 GB/s, a także dwukrotnie wyższą wydajność NAND – z 1,5 GB/s do 3 GB/s. W obu przypadkach są to wartości porównujące możliwości – odpowiednio – LPDDR4x i UFS 2.2.

Samsung LPDDR5 uMCP
źródło: Samsung

Dużą zaletą modułu LPDDR5 uMCP ma być również jego niewielki rozmiar – 11,5×13 mm. Dzięki temu producenci smartfonów będą mieli więcej miejsca na inne komponenty. Samsung daje im też możliwość wybrania wielkości pamięci – od 6 GB do 12 GB RAM i od 128 GB do 512 GB flash. Dzięki tej elastyczności nowy chip może pojawić się zarówno we flagowych, jak i średniopółkowych smartfonach.

Koreańczycy informują, że z powodzeniem przeprowadzili testy kompatybilności swojego nowego modułu z kilkoma globalnymi producentami smartfonów, dlatego oczekuje się, że pierwsze urządzenia z nim na pokładzie pojawią się na rynku jeszcze w tym miesiącu.