Samsung LPDDR5 uMCP
LPDDR5 uMCP (źródło: Samsung)

Ta rewolucyjna technologia Samsunga na zawsze zmieni smartfony

Samsung zrobił coś, co do tej pory nie udało się nikomu

Samsunga można lubić lub nie, lecz trzeba mu oddać to, że popycha branżę do przodu i wprowadza do niej mnóstwo nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. Południowokoreański producent jest jednym z liderów w segmencie półprzewodników i jego najnowszy moduł z pewnością na zawsze zmieni wnętrza smartfonów.

Reklama

Relatywnie niewiele osób interesuje to, co znajduje się we wnętrzu smartfona. Najważniejsze, żeby dobrze i długo działał oraz robił ładnie wyglądające zdjęcia i kręcił dobrej jakości filmy. Gdyby zapytać przypadkowe osoby, prawdopodobnie większość nie wiedziałaby, że często ich urządzenie wykorzystuje rozwiązania opracowane lub/i wyprodukowane przez południowokoreańskiego giganta. A tymczasem ma on naprawdę wiele do zaoferowania, a od teraz też rewolucyjny moduł o niemówiącej nic na pierwszy rzut oka LPDDR5 uMCP.

Samsung zrobił coś, co do tej pory nie udało się nikomu

Koreańczycy poinformowali dziś, że rozpoczęli masową produkcję pierwszego w branży modułu, który integruje w jednym chipie pamięci LPDDR5 i UFS 3.1 NAND, czyli pamięć RAM i flash, przeznaczoną na pliki systemowe i użytkownika. Według deklaracji, ma on zapewnić flagową wydajność dla znacznie szerszego grona użytkowników smartfonów.

Reklama
Samsung LPDDR5 uMCP
źródło: Samsung

Nowy moduł uMCP bazuje na najnowszych mobilnych interfejsach DRAM oraz NAND i – według deklaracji producenta – jest w stanie dostarczyć błyskawiczną prędkość i dużą pojemność przy bardzo niewielkim zapotrzebowaniu na prąd z akumulatora. Dzięki temu użytkownicy smartfonów będą mogli wykorzystać dobrodziejstwa technologii 5G, które dotychczas były zarezerwowane dla posiadaczy flagowców.

Samsung informuje, że jego nowy moduł uMCP zapewnia ulepszoną o blisko 50% wydajność DRAM – z 17 GB/s do 25 GB/s, a także dwukrotnie wyższą wydajność NAND – z 1,5 GB/s do 3 GB/s. W obu przypadkach są to wartości porównujące możliwości – odpowiednio – LPDDR4x i UFS 2.2.

Samsung LPDDR5 uMCP
źródło: Samsung

Dużą zaletą modułu LPDDR5 uMCP ma być również jego niewielki rozmiar – 11,5×13 mm. Dzięki temu producenci smartfonów będą mieli więcej miejsca na inne komponenty. Samsung daje im też możliwość wybrania wielkości pamięci – od 6 GB do 12 GB RAM i od 128 GB do 512 GB flash. Dzięki tej elastyczności nowy chip może pojawić się zarówno we flagowych, jak i średniopółkowych smartfonach.

Koreańczycy informują, że z powodzeniem przeprowadzili testy kompatybilności swojego nowego modułu z kilkoma globalnymi producentami smartfonów, dlatego oczekuje się, że pierwsze urządzenia z nim na pokładzie pojawią się na rynku jeszcze w tym miesiącu.

 1. Tak naprawdę nic rewolucyjnego. Intel skleja chipy od dawna. Zysk energetyczny taki sobie, mniej miejsca, problemy z odprowadzaniem ciepła zmniejszające wydajność ram (ddr nie lubią temperatury, a nandy i owszem przy zapisie). problem z zapewnieniem odpowiedich interfejsów (kulek może być ograniczona ilość) i mniejsza elastyczność. Tak poza tym porównywać LPDDR5 do LPDDR4x i UFS3.1 do UFS2.2 by procenciki ładnie wyglądały to bardzo słabo. Prawie jak intel…

 2. Juz samsung zrobil cos co się nikomu nie udało, zrobil grilla ze smartfonu, a tym cudem jest exynos 990.

     1. 888 też przegrzewa się, ale pewnie mniej. Trzeba liczyć na przypadek 810 wtedy Samsung znowu na jedną generację będzie gwiazdą.
      Stop. Jeszcze tej jesieni będzie gwiazdą w socach dla smartfonów. Ale to żadne osiągnięcie, bo produkty Qualcomma w tym segmencie były projektowane tak, aby ten segment zabić.

 3. „pierwszego w branży modułu, który integruje w jednym chipie pamięci LPDDR5 i UFS 3.1 NAND, ”
  ” W obu przypadkach są to wartości porównujące możliwości – odpowiednio – LPDDR4x i UFS 2.2.”

  Czyli zaletą integracja, wada działanie ramu o generację gorzej a flash o 2 denerwuje gorzej? To naprawdę duży regres i nie widzę sensu wchodzenia z tym na rynek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama