Kolejny Samsung z serii Galaxy S będzie miał rysik? Koreańczycy spekulują

Rok w rok, niczym bumerang, wracają plotki mówiące o tym, że Samsung planuje zakończyć serię smartfonów Galaxy Note, a urządzenie, które zostanie zapowiedziane jako następne, będzie tym ostatnim. Wygląda jednak na to, że tym razem są ku temu solidne podstawy.

Kiedy na rynku debiutował pierwszy Samsung Galaxy Note, wielu przecierało oczy ze zdumienia. Koncepcja smartfona, którego wyświetlacz ma przekątną 5,3 cala, wydawała się być zupełnie abstrakcyjna. Wbrew obawom, pierwszy Notatnik okazał się strzałem w dziesiątkę. Urządzenie sprzedawało się bardzo dobrze i przyczyniło się do zdefiniowania phabletów, czyli urządzeń większych od smartfonów, a mniejszych od małych tabletów.

Od tamtych wydarzeń minęło ładnych kilka lat. W tym czasie smartfony rosły jak na drożdżach, a pojęcie phablet dawno się zatarło. Z rynku niemal całkowicie zniknęły również małe tablety o wyświetlaczach mniejszych niż 8 cali – w czasach, gdy ekrany smartfonów niebezpiecznie zbliżają się do granicy 7 cali, stały się zupełnie niepotrzebne.

Smartfony Samsung Galaxy Note wyróżniały się, przede wszystkim, dwoma cechami: większymi niż w podobnych urządzeniach wyświetlaczami oraz rysikiem S Pen, znacząco rozszerzającym możliwości sprzętu. W momencie, gdy pozostałe smartfony urosły, wielkość ekranu przestała być jakimkolwiek wyróżnikiem. Pozostał jedynie S Pen, jednak i to wkrótce może się zmienić.

Samsung Galaxy S21 – zwiastun unifikacji serii?

Podobnie jak w poprzednich latach, koreańscy analitycy przewidują, że przyszłoroczna, flagowa Galaktyka, najprawdopodobniej Samsung Galaxy S21 Ultra, otrzyma wsparcie dla rysika S Pen. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie on sprzedawany oddzielnie, czy podobnie jak w przypadku serii Galaxy Note znajdzie się dla niego miejsce w obudowie smartfona, jednak sam fakt rozszerzenia dostępności S Pen o smartfon z serii Galaxy S zdaje się wiele mówić.

Koreańczycy dywagują, że 2021 rok może być okresem przejściowym, w którym Samsung wyposaży serię Galaxy S we wsparcie dla S Pen, lecz mimo tego zaprezentuje kolejną generację Galaxy Note. Dopiero od 2022 roku seria Galaxy Note miałaby zostać wygaszona. Zastosowanie okresu przejściowego miałoby służyć, przede wszystkim, sprostaniu oczekiwaniom zagorzałych miłośników serii Galaxy Note. Rok 2021 miałby być czasem, w którym ci mogliby się przekonać, że obecnie, w serii Galaxy S znajdą wszystko to, co do tej pory oferowały Notatniki.

Seria Galaxy Note nie będzie dłużej potrzebna?

Jeżeli spekulacje się potwierdzą i Galaxy S21 istotnie otrzyma wsparcie dla rysika S Pen, będzie to oznaczało, że seria Galaxy Note nie jest już dłużej potrzebna. Po utracie obu cech charakterystycznych – rozmiaru wyświetlacza i S Pen, nie będzie sensu utrzymywać jej dłużej na rynku.

Samsung Galaxy S20 FE (źródło Samsung)
Samsung Galaxy S20 FE (źródło: Samsung)

Być może oznacza to lekkie przegrupowanie w obozie Samsunga. Serię Galaxy Note zastąpi Galaxy S, a Galaxy S Galaxy S FE. Wbrew pozorom, takie pojęcie wydaje się być logiczne.

Smartfony Samsung Galaxy Note napisały ładny kawałek historii, miejscami dość gorący, jednak nieustannie – imponujący. Choć cała zmiana, o ile do niej dojdzie, zdaje się sprowadzać wyłącznie do nazewnictwa, sentyment pozostanie na długie lata.