Samsung Exynos 9825

Samsung przedstawia procesor przeznaczony dla większości smartfonów Galaxy Note 10

Oto Exynos 9825

Do prezentacji nowego przedstawiciela linii Galaxy Note pozostały nam zaledwie godziny. Samsung postanowił, że podczas imprezy nie będzie poświęcał zbyt wiele czasu wnikliwemu omawianiu danych technicznych użytego w nim procesora i przekazał je wcześniej.

Reklama

Exynos 9825 jest platformą technologiczną produkowaną we własnych zakładach Samsunga, w procesie litograficznym 7 nm. Dzięki upakowaniu tranzystorów gęstszemu niż w Exynosie 9820 (produkowanemu w 8 nm), możliwe było zwiększenie wydajności nawet do 30% przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii od 30% do 50%. Pożądane efekty uzyskano za pomocą technologii EUV, wykorzystującej wiązki światła ultrafioletowego, co umożliwiło bardziej precyzyjne wytrawianie obwodów w układzie.

Samsung twierdzi, że Exynos 9825, podobnie jak Exynos 9820, którego zastępuje, jest wyposażony w dwa niestandardowe procesory projektu Koreańczyków, dwa procesory Cortex-A75 do złożonych zadań i cztery procesory Cortex-A55 dla mniej obciążających operacji. Procesorem graficznym (GPU) w układzie scalonym jest ARM Mali-G76 MP12 (również taki sam jak w Exynos 9820). Rdzenie A-75 będą działać z większą częstotliwością zegara niż te same komponenty w Exynosie 9820; wyższe taktowanie i użycie 7 nm EUV pomogło nowemu chipowi działać szybciej w testach w stosunku do swojego poprzednika.

Układ będzie miał zintegrowaną jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU), która pomoże działać funkcjom sztucznej inteligencji w aparacie smartfona, umożliwiając rozpoznawanie obiektów i scen zdjęć. Służy również do uczenia się wzorców użytkownika i szybszego ładowania aplikacji. NPU może również obsługiwać funkcje rozszerzonej rzeczywistości w zestawie VR.

Exynos 9825 wyposażono także w pamięci UFS 3.0, które mają dwukrotnie większą przepustowość i zużywają mniej energii niż UFS 2.1. Mogą również działać w wyższych temperaturach, co jest ważne, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania, które są obecnie stawiane smartfonom. UFS 3.0 ma sekwencyjną prędkość odczytu prawie 2280 MB/s w porównaniu do około 800 MB/s w UFS 2.1.

Jeśli chodzi o modem w Exynosie 9825, jest to zintegrowany modem 4G LTE-Advanced Pro z 8-krotną agregacją nośną. Ta ostatnia funkcja łączy sygnał od operatora, tworząc szersze kanały danych w celu zwiększenia przepustowości w sieci. Jest to jedno z narzędzi wykorzystywanych przez dostawców usług bezprzewodowych do zwiększania prędkości pobierania danych. A w połączeniu z modemem Samsung Exynos 5100 5G (który obsługuje zarówno fale radiowe 5G mmW, jak i sub-6GHz), Exynos 9825 będzie obsługiwał łączność bezprzewodową nowej generacji.

Exynos 9825 „znosi” pamięć LPDDR4X i aparaty 22 MPix z tyłu i z przodu. Będzie również bezproblemowo działał z konfiguracją dwóch kamer (16MPix + 16MPix). Wideo można nagrywać w 8K przy 30 klatkach na sekundę, a 4K UHD przy 150 klatkach na sekundę. Korzystając z technologii znanej jako PUF, chip izoluje i zabezpiecza dane osobowe użytkowników.

Samsung w dystrybucji Note’ów zwykle używa procesorów Qualcomma w Stanach Zjednoczonych i chipów Exynos niemal wszędzie indziej. Tak samo będzie w tym roku, gdzie użytkownicy Galaxy Note 10 w USA będą mogli skorzystać z mocy Snapdragonów 855.

źródło: Samsung przez Phone Arena