Smartfon jako terminal płatniczy
(fot. Samsung)

To jest przyszłość: smartfony i tablety Samsunga jako terminal płatniczy SoftPOS

Jak wygląda terminal płatniczy, każdy wie. Możliwe, że część z Was spotkała się także z rozwiązaniem o nazwie SumUp. W przyszłości do przyjmowania płatności posłuży również urządzenie mobilne, które większość z nas codziennie ma przy sobie – First Data przy współpracy z Visa i Samsungiem zapowiedzieli przeprowadzenie pilotażu (w Polsce!), w ramach którego w SoftPOS przekształcone zostaną smartfony i tablety południowokoreańskiego producenta.

Kolejne badania tylko potwierdzają, że Polacy uwielbiają płacić zbliżeniowo i wydają w ten sposób coraz więcej pieniędzy, a według najnowszych statystyk, wszystkie terminale płatnicze w naszym kraju przyjmują tego typu płatności. Rozwiązanie opracowane wspólnie przez First Data, Visa i Samsunga ma więc przed sobą świetlaną przyszłość.

SoftPOS (ang. Software Point of Sale) to – najprościej rzecz ujmując – terminal płatniczy w aplikacji. Co najważniejsze, nie jest tu wymagane żadne dodatkowe urządzenie do autoryzacji płatności – wystarczy tylko smartfon lub tablet marki Samsung z modułem NFC. O bezpieczeństwo realizowanych w ten sposób transakcji zadba doskonale wszystkim znana platforma Samsung Knox.

Smartfon jako terminal płatniczy
Smartfon jako terminal płatniczy dzięki współpracy Samsunga i First Data (fot. Samsung)

Za pośrednictwem SoftPOS przedsiębiorca przyjmie płatności w każdej kwocie – jeśli przekroczy ona 50 złotych lub z uwagi na wytyczne dyrektywy PSD2 konieczna będzie autoryzacja transakcji, na ekranie smartfona/tabletu pojawi klawiatura do wpisania PIN-u. Co nie mniej istotne, obsługiwane mają być płatności nie tylko plastikowymi kartami, ale również smartfonami, zegarkami, biżuterią czy brelokami.

Nie bez przyczyny na początku wspomniałem, że Polacy uwielbiają płacić zbliżeniowo. To z tego powodu zdecydowano się przeprowadzić pilotaż SofPOS właśnie w naszym kraju – według zapowiedzi, wystartuje on przed końcem 2019 roku, więc nie zdziwcie się, jeśli wkrótce w sklepie sprzedawca podsunie Wam smartfon lub tablet marki Samsung zamiast bardziej „tradycyjnego” terminala płatniczego. Dopiero później zostanie rozszerzony na rynki w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i APAC (kraje Azji i Pacyfiku).

Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania jest możliwe wyłącznie w kraju, w którym płatności zbliżeniowe cieszą się dużą popularnością, a Polska znajduje się pod tym względem w światowej czołówce. Dzięki SoftPOS płatności zbliżeniowe staną się bardziej dostępne w jeszcze większej liczbie krajowych punktów sprzedaży. Dadzą konsumentom możliwość dokonywania szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności zbliżeniowych za pośrednictwem karty, smartfona lub zegarka. Wprowadzenie tej technologii w Polsce pomoże nam szybko zwiększyć poziom akceptacji płatności kartą i płatności cyfrowych – nawet wśród mikroprzedsiębiorców, z których wciąż duża część przyjmuje wyłącznie gotówkę – wyjaśnia Katarzyna Zubrzycka, Head of Merchant Sales & Acquirer, Central Eastern Europe, Visa.

Źródło: informacja prasowa