Exynos 9820 – to ten procesor z oddzielną jednostką dla sztucznej inteligencji znajdzie się w Galaxy S10

Jeszcze zanim Chińczycy zaczęli montować w smartfonach Huawei procesory Kirin ze specjalnym koprocesorem przeznaczonym do wykorzystania przez aplikacje z tzw. „sztuczną inteligencją”, o podobnym układzie zaczął mówić Samsung. Trochę na niego czekaliśmy, ale oto jest – Exynos 9820, który będzie sercem przyszłorocznego flagowego smartfona Koreańczyków, Galaxy S10.

Reklama

Oddzielne jednostki przetwarzania neuronowego (NPU) stały się modne, co możemy zawdzięczać między innymi Huawei, które już Mate’a 10 Pro reklamowało jako „inteligentną maszynę” – czyli coś więcej niż smartfon. Abstrahując od tego, czy było to zasadne czy nie, „sztuczna inteligencja” w smartfonach to już codzienność. Oczywiście zanim pojawiły się dedykowane temu NPU, wszystkie obliczenia dotyczące złożonych algorytmów wykonywała jednostka centralna. U Samsunga przychodzi pod tym względem czas na zmiany.

Reklama

Exynos 9820 jest mocarzem

Ośmiordzeniowy układ składa się z czterech energooszczędnych rdzeni Cotrex-A55, dwóch wydajnych rdzeni Cortex-A75 i dwóch jednostek CPU opracowanych w laboratoriach Samsunga. Taki podział nie jest przypadkowy – ma zapewnić Exynosowi maksymalną wydajność, kiedy tylko będzie to potrzebne, ale także nie uruchamiać wszystkich łaknących energii pieców, by wykonać prostsze zadania.

Oprócz NPU dla sztucznej inteligencji (co zapewne będzie mocno podkreślane na premierze Galaxy S10), Samsung posługuje się wszystkimi innymi znanymi terminami, o których mogliśmy już usłyszeć w kontekście procesorów mobilnych. Zatem Exynos 9820, będący bezpośrednim następcą Exynosa 9810, oferuje:

  • o 40% większą wydajność w grach dzięki grafice Mali-G76 MP12, przy jednoczesnym wsparciu dla VR i AR
  • modem LTE-A Pro wspierający 8x CA (Carrier Agregation), 2 Gb/s i 4×4 MIMO
  • kodek wieloformatowy MFC obsługujący filmy 4K UHD w 150 kl./s oraz 10-bitowy kolor

Krótko mówiąc, procesor Exynos 9 o oznaczeniu 9820, jest wyraźnie pozycjonowany jako nieodłączny element najlepszych smartfonów Samsunga w przyszłym roku. To, czy składane urządzenie Koreańczyków będzie działać na tym chipie, nadal jest niejasne, ale nic w zestawie funkcji nowego układu nie sugeruje, żeby tak miało być.

Exynos 9820 Exynos 9810
CPU 2x Custom CPU + 2x Cortex-A75 + 4x Cortex-A55 4x Custom CPU + 4x Cortex-A55
GPU ARM Mali G76 MP12 ARM Mali G72 MP18
NPU Tak Nie
Proces techn. 8 nm FinFET 10 nm FinFET
Modem LTE-A Cat.20 8CA (2 Gb/s – pobieranie) Cat.20 3CA (316 Mb/s – wysyłanie) LTE Cat.18 6CA (1.2 Gb/s – pobieranie) Cat.18 2CA (200 Mb/s – wysyłanie)
Video [email protected], [email protected] [email protected]

źródło: Samsung przez GSMarena

  1. A to ciekawe, czyżby S10 miał możliwość nagrywania w 8K? Ten procek ma wsparcie dla sieci 5G czy Samsung sam nie wierzy w technologię którą rozwija? Myśląc przyszłościowo jeśli sieć 5G miała by wejść w 2020 to użytkownicy S10 musieli by po roku zmienić urządzenie na S11, żeby mieć 5G, no widzę marketing w stylu Apple :D

  2. Wiadomo czy amerykańska wersja dalej będzie działała na snapie? Wkurza mnie, że co roku exynos jest lepszym procesorem i Samsung musi ograniczać softem swoje flagowce, żeby snap dorównywał exynosowi.

    1. Dlatego to 8k i 4k 150 fps pewnie pozostanie na papierze. Skoro 9810 miał 4k 120 fps, a i tak skończyło się na nagrywaniu max 60 fps.

      1. Nawet jeśli mógł to obsłużyć to pewnie nie przez dłuższy czas potem albo by sie grzał albo pamięć zapełniała jak w przypadku 960fps w hd/fullhd zależy od producenta więc z niego zrezygnowali dla stabilnego 4k 60fps

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama