monitor Samsung CRG9
monitor Samsung CRG9 49" (fot. Samsung)

Samsung CRG9 – flagowy, 49-calowy monitor dla graczy

Choć wśród używanych przez użytkowników komputerów monitorach nadal dominują proporcje 16:9, to ostatnimi czasy coraz częściej producenci porywają się na tworzenie bardziej panoramicznych ekranów. Samsung właśnie wprowadza do sprzedaży w Polsce swój flagowy, 49-calowy monitor dla graczy, który może pochwalić się proporcjami obrazu 32:9. Model CRG9, bo o nim tu mowa, jest bezpośrednim następcą zaprezentowanego na targach IFA 2017 CHG90.

Co oferuje Samsung CRG9? Całkiem sporo, bo spory jest obszar pracy. 49-cali przy proporcjach 32:9 odpowiada dwóm postawionym obok siebie monitorom 27-calowym. Z tym, że obrazu nie przedziela na pół żadna ramka ;). Opisywany monitor może pochwalić się rozdzielczością 5K 5120×1440 pikseli, co oznacza, że każdy z przytoczonych dwóch ekranów ma do swojej dyspozycji WQHD.

Oprócz tego, producent pokusił się o zastosowanie technologii HDR1000, która umożliwia wyświetlanie obrazu o jasności nawet 1000 nitów. Fanom specyfikacji należy jeszcze dopowiedzieć, że możliwość tak mocnego podświetlenia obrazu oraz zastosowanie technologii QLED przełożyły się na pokrycie barw na poziomie DCI-P3 95%.

Jak twierdzi sam producent, model ten jest przeznaczony przede wszystkich dla graczy, choć nie tylko oni ucieszą się z zastosowania matrycy o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Samsung nie omieszkał wspomnieć w informacji prasowej, że monitor zapewnia także wsparcie dla kart graficznych ze stajni AMD, co oznacza, że model CRG9 jest wyposażony też w technologię FreeSync 2 oraz LFC (Low Framerate Compensation), co ma ogólnie przełożyć się na lepszą płynność obrazu.

Samsung CRG9 nie został pozbawiony funkcji software’owych, do których zaliczyć trzeba dynamiczną optymalizację kontrastu, czerni, ostrości i kolorów, tryb Low Input Lag zmniejszający opóźnienie obrazu czy Black Equalizer dopasowujący jasność ekranu do typu gry, a także redukujący niebieskie światło Eye Saver czy chroniący przed migotaniem tryb Flicker Free.

Wspomniane usprawnienia dotyczą wyłącznie jakości obrazu, ale nie zabrakło również takich, dzięki którym można zarządzać swoją przestrzenią roboczą – należy do nich m.in. funkcja Picture by Picture (czyli wyświetlanie obrazów z dwóch źródeł) oraz Easy Setting Box, który umożliwia dostosowywanie powierzchni ekranu i wielkości wyświetlanych okien wtedy, kiedy uruchomiona na konsoli gra ma dla nas większy priorytet niż na przykład serial z Netfliksa.

Na samym końcu warto nadmienić, że monitor jest już dostępny w sprzedaży na oficjalnej stronie Samsunga. A co z ceną? Cóż, sugerowaną ustalono na aż 5999 złotych.

źródło: informacja prasowa