Samsung Z2 Tizen OS

Samsung chce „przekupić” deweloperów, aby tworzyli aplikacje również na Tizen OS

Tizen istalowany jest na budżetowych smartonach, sprzedawanych przede wszystkim na rynkach rozwijających się. Konkurencja ze strony Androida jest jednak ogromna również w tym segmencie. W dodatku OS Google ma jedną, główną przewagę – prawie trzy miliony aplikacji. Tizen nie może pochwalić się aż takim zapleczem. Ale Samsung znalazł sposób, jak zachęcić deweloperów do dostosowywania ich programów (lub tworzenia zupełnie nowych) także do tej platformy.

Koreańczycy uruchomią wkrótce specjalny program, w ramach którego twórca aplikacji może otrzymać nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów – wystarczy, że jego propozycji uda się „wskoczyć” do pierwszej setki najczęściej pobieranych przez użytkowników programów.

Na razie nie ma jeszcze dokładnego regulaminu, ale wygląda na to, że beneficjentami programu będą mogli być również deweloperzy, których aplikacje już znajdują się w sklepie (ale nie są preinstalowane na smartfonie). Samsung zamierza bowiem przeznaczyć każdego miesiąca na nagrody okrągły milion dolarów (a 1 mln USD/100 = 10 tysięcy USD).

Program ma trwać od stycznia do września 2017 roku. 9 milionów dolarów to ogromna inwestycja – ciekawe, czy się opłaci. Samsung powinien jednak zabezpieczyć się i zapisać w regulaminie, że każda aplikacja musi mieć zapewnione wsparcie przez określony czas. W innym przypadku może to doprowadzić do nadużyć (ktoś stworzy/dostosuje aplikację, wypromuje ją, zgarnie nagrodę, a zaraz potem porzuci, pozostawiając użytkowników samym sobie).

*Na grafice wyróżniającej Samsung Z2

Źródło: Tizen Mobile App Incentive Program przez VentureBeat