Samsung spróbuje spopularyzować asystenta Bixby, otwierając się na deweloperów 16
fot. Samsung

Samsung spróbuje spopularyzować asystenta Bixby, otwierając się na deweloperów

Obecnie rynek inteligentnych asystentów jest mocno rozdrobniony. Znajdziemy na nim m.in. Asystenta Google, Alexę, Siri, Cortanę i Bixby. Asystent od Samsunga ma już rok i tak właściwie niczym szczególnym się nie wyróżnia. Wielu użytkowników uważa go za niezbyt dobre i udane rozwiązanie, co potwierdzają liczne poradniki, w których omawiane są sposoby na wyłączenie przycisku do jego wywoływania. Poza tym też sam Samsung pozwala wyłączyć go w Galaxy S8, Galaxy S9 i Galaxy Note 8. Okazuje się, że Koreańczycy postarają się spopularyzować Bixby, udostępniając jego SDK i API.

Samsung zdecydowanie przespał moment, w którym było warto wydać swojego asystenta głosowego. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się Asystent Google, Siri i Alexa. Ich największa siła tkwi w otwarciu na deweloperów. Dzięki temu są w stanie obsługiwać szeroką gamę produktów innych marek, które poszerzają ich funkcjonalność. Od lat Amazon zachęca twórców do tworzenia projektów, które są kompatybilne z ich asystentem.

Samsung z kolei najwyraźniej wyszedł z założenia, że – jako duża firma – wystarczy, iż wypuści swój produkt i wszyscy będą z niego chętnie korzystali. Oczywiście tak się nie stało – użytkownicy woleli konkurencyjne, bardziej zaawansowane i użyteczniejsze rozwiązania.

Dzięki udostępnionym SDK (niezbędne narzędzia dla deweloperów do tworzenia aplikacji) i API (interfejs pozwalający na komunikowanie się aplikacji między sobą) istnieje szansa, że zaczną powstawać produkty współpracujące z Bixby i za jego pomocą będzie można obsługiwać inteligentne żarówki, rolety, kontrolery wody czy kamery. Dzięki temu użytkownikom przejdzie ochota na korzystanie z konkurencyjnych projektów.

W tej chwili można się martwić tylko o twórców, ponieważ już wspierają kilku asystentów i nie wiadomo, czy będą chcieli pracować z kolejnym. Jednakże należy pamiętać, że Samsung jest liderem na rynku mobilnym i jego pozycja może zachęcić programistów do wdrożenia wsparcia dla Bixby. W końcu jest to korzystne dla obydwu stron.

Szacuje się, że SDK oraz API mają zostać udostępnione w listopadzie. Wprowadzone zmiany mogą pozwolić Koreańczykom zawalczyć o kawałek rynku.

Samsung spróbuje spopularyzować asystenta Bixby, otwierając się na deweloperów 17

To nie jest pierwszy raz, kiedy Samsung pozostaje w tyle za konkurencją. Taka sama sytuacja jest w przypadku inteligentnych głośników. Dopiero w zeszłym miesiącu zadebiutował Galaxy Home, który jest pierwszym urządzeniem audio z obsługą asystenta Bixby. Jednakże, gdy deweloperzy zaczną dodawać do swoich produktów wsparcie dla niego, stanie się on realnym konkurentem dla rozwiązań takich, jak Amazon Echo.

Źródło: The Next Web