Sailfish OS będzie dostępny dla Xperii X, ale nie za darmo | Tabletowo.pl

Sailfish OS będzie dostępny dla Xperii X, ale nie za darmo

Dołącz do dyskusji 0

Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, to na rynku panuje coś w rodzaju duopolu – do wyboru jest oprogramowanie jednego z dwóch wielkich graczy. Temat nowych systemów operacyjnych na smartfony ostatnio powrócił za sprawą firmy Purism, która zbiera pieniądze na produkcję ich superbezpiecznego telefonu z Linuxem na pokładzie. Innym tego typu pomysłem jest Sailfish OS, który już wkrótce trafi na urządzenie Sony Xperia X.

Już jakiś czas temu Jolla i Sony nawiązały współpracę, której owocem ma być przeniesienie istniejącego od dłuższego czasu Sailfish OS na smartfony Sony Xperia – i jak widać, ich wysiłek daje właśnie pierwsze owoce. Już za niespełna miesiąc – 27 września – system ten będzie dostępny oficjalnie na model Xperia X (jej recenzję, którą przygotowała Kasia, możecie przeczytać tutaj). Jeśli macie to urządzenie i z niecierpliwością czekacie na zmianę systemu to niestety muszę Was nieco zastopować.

Sailfish X – bo taka jest nazwa tego systemu operacyjnego dla Xperii – nie będzie kompletnym systemem. Co mam na myśli? Nie wszystko będzie działać- użytkownicy muszą być przygotowani na problemy z Bluetooth, czytnikiem linii papilarnych, niektórymi sensorami, a nawet z radiem FM. Te funkcje nie są oficjalnie wspierane i choć będą zaimplementowane w systemie, to ich działanie ma odbiegać od prawidłowego. Na pierwszy rzut oka zapewne pomyślicie, że takie kwiatki można wybaczyć – ot, zwykłe problemy „wieku dziecięcego”. Też tak bym myślał, jednak jest pewne ale.

Sailfish X nie będziemy mogli uzyskać za darmo i jeśli ktoś się na niego zdecyduje, to będzie musiał zapłacić aż 49,90 euro (około 213 złotych). W tym momencie Sailfish staje się tym, czym jest Windows wśród komputerów, czyli płatnym systemem, ale z drobną różnicą – produkt Jolli nie działa tak jak powinien. Nie mam pojęcia kto będzie chciał zrezygnować z w pełni sprawnego Androida na rzecz wybrakowanego z podstawowych funkcji Sailfish OS, wydając przy tym względnie dużą kwotę.

Jolla twierdzi, że instalacja systemu ma być całkiem łatwa – ma do niej wystarczyć komputer z systemem typu Linux oraz podstawowa wiedza na temat terminala. Sailfish X będzie dostępny w całej Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii i Norwegii.

źródło: GSMArena

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona