Rzeszów jako miasto inteligentnych technologii, dzięki 5G

Dzięki trójstronnemu porozumieniu między władzami miasta, operatorem i podmiotem prywatnym, Rzeszów może stać się pierwszym miastem w Polsce z publiczną siecią 5G.

Jak donosi branżowy portal rpkom.pl, dzisiaj, 5 lipca 2019 roku, w Rzeszowie dojdzie do podpisania listu intencyjnego między przedstawicielami Urzędu Miasta, państwowego operatora Exatel oraz rzeszowskiej firmy Fibrain, która zajmuje się produkcją infrastruktury światłowodowej. Treścią porozumienia ma być wola budowy pierwszej w Polsce publicznej sieci 5G.

Zgodnie z założeniami projektu, sieć 5G na terenie Rzeszowa może zostać wykorzystana jako szkielet infrastruktury inteligentnego miasta, zapewniając niespotykany do tej pory poziom stabilności i bezpieczeństwa w sieciach bezprzewodowych.

Obecnie Rzeszowski Inteligentny System Transportowy pracuje w oparciu o technologię radiową wykorzystującą publiczną częstotliwość 5GHz, co czyni ją podatną na potencjalne ataki. Najgłośniejsze z nich miały miejsce w 2015 roku (szczegóły tutaj i tutaj). Wykorzystanie technologii 5G pozwoli zapobiec tego typu incydentom w przyszłości.

System obsługujący autobusy miejskie oraz zarządzający m.in. sygnalizacją świetlną i tablicami informacyjnymi funkcjonuje w oparciu o zlokalizowane na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście nadajniki zwane przez mieszkańców (ze względu na charakterystyczny wygląd) szpileczkami. Wdrożenie 5G będzie wiązało się z ich wymianą na stosowne nadajniki nowej generacji, jednak do dnia dzisiejszego nie została podjęta decyzja co do tego, kto dostarczy nadajniki, ani w jakim paśmie będą pracować.

Wykorzystanie technologii 5G, poza wdrożeniem wyższych standardów bezpieczeństwa, być może okaże się kluczem do wdrożenia innowacyjnych technologii komunikacyjnych. Mówi się o możliwości realizacji projektu autonomicznego autobusu. Wybór Rzeszowa wydaje się być nieprzypadkowy nie tylko ze względu na firmę Fibrain, będącą jednym z partnerów inwestycji, ale także skłonność władz miasta do śmiałego wdrażania nowatorskich rozwiązań w zakresie komunikacji. To właśnie w stolicy Podkarpacia powstała pierwsza w Polsce okrągła kładka dla pieszych, trwają również rozmowy w zakresie budowy kolejki miejskiej typu monorail.

Jeżeli rozwiązanie zapoczątkowane przez Exatel i Fibrain w Rzeszowie okaże się sukcesem, z pewnością prędko sięgną po nie inne polskie miasta, co otworzy przed nową technologią nowe, szerokie perspektywy.

Play uruchomił (prawdziwe) 5G w Toruniu

Źródło: rpkom.pl