W 2021 roku rynek mobilny spodziewa się 5 milionów składanych smartfonów

Oczywistym liderem rynku składanych smartfonów jest Samsung. Nie dość, że aktualnie oferuje najwięcej modeli z elastycznymi wyświetlaczami, to jeszcze charakteryzują się one wysoką jakością. W 2021 roku znacznie więcej producentów będzie sprzedawać własne konstrukcje tego typu.

Samsung królem składanych smartfonów

Raport DSCC (Display Supply Chain Consultants) wskazuje, jak kształtował się rynek składanych smartfonów w ostatnich miesiącach oraz prezentuje prognozy na rok 2021. Nie jest dziwnym, że w 2020 roku to Samsung nadawał tempa temu jeszcze dość świeżemu sektorowi rynku mobilnego. W czwartym kwartale ubiegłego roku za 91% wszystkich składanych smartfonów dostarczonych na rynek, odpowiadała właśnie firma z Korei Południowej. W całym roku 2020 Samsung Electronics mógł pochwalić się miażdżącym, 87-procentowym udziałem w rynku. Podliczając sprzedaż wszystkich firm, do sklepów oddano 2,2 miliona sztuk urządzeń z elastycznymi ekranami, czyli o 1000% więcej niż w roku 2019.

(źródło: DSCC)

Najczęściej sprzedawanym składanym smartfonem 2020 roku został Samsung Galaxy Z Flip, który samodzielnie odpowiadał za dokładnie połowę dostaw. Na drugim miejscu uplasował się Galaxy Z Fold 2. Być może trudno jest zauważyć ten rozwój w naszym kraju, ale to dlatego, że 50% Z Flipów i Z Foldów 2 trafiło do rodzimej Samsungowi Korei Południowej.

Samsung Galaxy Z Flip

Branża spodziewa się rozwoju składanych smartfonów

Mając na myśli „rozwój składanych smartfonów” mamy na myśli nie tyle nowe technologie, co zwiększony zbyt takich urządzeń. W drugiej połowie 2021 roku Samsung Display zacznie sprzedawać swoje elastyczne ekrany innym producentom smartfonów. Prognozuje się, że w związku z tym do końca roku zobaczymy zapowiedzi lub premiery przynajmniej 12 różnych składanych i rozwijanych smartfonów od 8 producentów.

(źródło: DSCC)

Szacuje się, że Samsung nadal będzie prowadził na tym rynku, a dostawy składanych smartfonów znacznie wzrosną – zwłaszcza w III i IV kwartale 2021 roku. W sumie, w całym roku, do sklepów może trafić ponad 5,1 miliona składanych i rozwijanych urządzeń. Około połowa będzie miała formę rozkładanego notatnika, tak jak Galaxy Z Fold 2. To właśnie nad takimi konstrukcjami pracują obecnie Google, Oppo, Vivo czy Xiaomi.