Ruszył proces Oracle przeciw Google w sprawie bezprawnego wykorzystania API Javy w Androidzie | Tabletowo.pl
Wideo w Huawei P30 Pro

Ruszył proces Oracle przeciw Google w sprawie bezprawnego wykorzystania API Javy w Androidzie

Dołącz do dyskusji 0

Oracle i Google spierają się od dobrych kilku lat o to, czy API Javy w Androidzie wykorzystano bezprawnie, czy jednak na zasadzie tzw. fair use. Choć obaj spotkali się już w sądzie, to do tej pory nie zapadła decyzja o wysokości zadośćuczynienia, jakie ma wypłacić koncern z Mountain View. Dlatego ruszył kolejny proces, który ma rozstrzygnąć tę kwestię.

Oracle żąda wypłaty ponad 9 miliardów dolarów odszkodowania – na tyle straty wycenił ekspert James Malackowski. Tę zawrotną kwotę obliczył na podstawie dwóch składowych: pierwszą są straty, jakie poniesiono, natomiast drugą są zyski Google, jakie uzyskano m.in. z wyświetlanych reklam czy sprzedawanych aplikacji w Sklepie Play.

Całej sprawie uważnie przyglądają się deweloperzy oprogramowania, którzy boją się, że wygrana Oracle może wywołać lawinę podobnych pozwów. Z drugiej strony inwestorzy są zdania, że Google zgodzi się na wypłatę jednorazowego odszkodowania, ponieważ – mówiąc kolokwialnie – stać je na to. Jednocześnie wątpią, aby zasądzono konieczność płacenia stałych kwot za wykorzystywanie praw autorskich do własności intelektualnej powoda.

Na początku godzinnej mowy inicjującej, prawnik Oracle, Peter Bicks, powiedział, że w tym czasie aktywowanych zostanie ponad 100 tysięcy smartfonów z Androidem. Oznacza to 42 milionów dolarów przychodu, z którego reprezentowana przez niego firma nie dostanie ani centa, mimo że urządzenia działają dzięki jej rozwiązaniom.

Z kolei prawnik Google, Robert Van Nest, odrzuca te zarzuty twierdząc, że wszystko odbywa się na zasadzie dozwolonego użytku dopóty, dopóki przedsiębiorstwo dodaje od siebie swoje własne, autorskie i innowacyjne rozwiązania.

Proces pomiędzy Oracle i Google dopiero się rozpoczął. Nie wiadomo, jak długo potrwa. Być może obie strony dojdą do porozumienia i spór szybko się zakończy. Jeśli nie, batalia może być ciężka, a wyrok sądu okazać się korzystny tylko dla jednej ze stron. Pytanie tylko, której?

Zobacz również: Oracle żąda od Google ponad 9 miliardów dolarów odszkodowania za bezprawne wykorzystanie API Javy w Androidzie

Źródło: Venture Beat

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - nocne przeceny!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona