NVIDIA GeForce RTX 3060 będzie bezużyteczna dla górników kryptowalut

Wraz z premierą karty GeForce RTX 3060, NVIDIA rozpoczyna wojnę z wykorzystywaniem kart graficznych dedykowanych graczom w koparkach kryptowalut. Jednocześnie proponuje górnikom rozwiązanie alternatywne.

Karta graficzna zbyt dobra do kopania kryptopwalut

Ostatnie kilka miesięcy to dla graczy naprawdę ciężki okres. Odczuwają to zwłaszcza ci, którzy próbują zmodernizować swój sprzęt, zbudować nowy komputer do gier czy kupić konsolę. PlayStation 5 próżno szukać na sklepowych półkach, podobnie jak kart graficznych. Te ostatnie, jeśli już, najczęściej pojawiają się w serwisach aukcyjnych i na platformach z ogłoszeniami, gdzie osiągają irracjonalne ceny.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest masowe wykupywanie produkowanych GPU przez ludzi zajmujących się kopaniem kryptowalut. Mamy więc do czynienia z poważnym konfliktem interesów. Z jednej strony gracze, którzy chcieliby zainstalować najnowsze karty graficzne w swoich komputerach, a z drugiej górnicy, którzy stawiają kolejne koparki, by jak najszybciej zwiększyć osiągane zyski.

Ograniczona dostępność układów scalonych i moce przerobowe fabryk sprawiają, że nowych kart nie wystarcza dla wszystkich. Powoduje to narastającą frustrację zwłaszcza wśród graczy, którzy domagają się od producentów i dystrybutorów GPU podjęcia skutecznych działań. NVIDIA wydaje się wsłuchiwać w te głosy, ponieważ właśnie ogłoszono zmiany, które mają skutecznie utrudnić wykorzystywanie kart dla graczy w koparkach kryptowalut.

RTX 3060 z nowym oprogramowaniem

Jak poinformowała NVIDIA w komunikacie prasowym, oprogramowanie kart graficznych GeForce RTX 3060 potrafi wykryć proces kopania Ethereum. Gdy do tego dojdzie, hash rate, czyli wydajność kopania zostanie ograniczony o połowę. Dzięki temu zabiegowi, wykorzystanie RTXów 3060 w koparkach stanie się nieopłacalne.

NVIDIA: górnicy, zostawcie produkty dla graczy graczom! Kupujcie CMP!

Ograniczenie wykorzystania cywilnych GPU w koparkach, które z pewnością z biegiem czasu trafi do wszystkich nowych kart NVIDII, nie oznacza, że firma postanowiła się odciąć od górników, a wręcz przeciwnie. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń w serii GeForce, zainicjowano nową rodzinę urządzeń dedykowanych kopiącym kryptowaluty – NVIDIA CMP. To karty pozbawione, między innymi, wyjścia obrazu, zoptymalizowane stricte pod kątem instalacji w koparkach (szczegóły tutaj).

Wprowadzając do oferty CMP, NVIDIA nie przewidziała jednak, że górnicy to ludzie naprawdę zaradni. Doskonale zdają sobie sprawę ze zmiennego kursu kryptowalut, który w ciągu zaledwie kilku chwil może sprawić, że ich dotychczasowe zajęcie stanie się nieopłacalne.

Co wtedy z kartami? Pełnoprawne RTXy można sprzedać niczego nieświadomym graczom. CMP staną się w takim scenariuszu bezużyteczne.

Wprowadzenie do oferty NVIDIA CMP to oczywiście dobry pomysł, jednak tylko wtedy, kiedy wszystkie cywilne RTXy zostaną zabezpieczone przed kopaniem. RTX 3060 to pierwszy tego typu model, oby wkrótce dołączyły do niego kolejne.