RTX 3060 zadebiutuje jeszcze w lutym. Tylko… co z tego?

W komunikacie prasowym opublikowanym przez firmę NVIDIA czytamy, że premiera kart NVIDIA GeForce RTX 3060 odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. I, choć znamy już datę rozpoczęcia sprzedaży, niczego dobrego nie wróżymy.

RTX 3060 – kolejna iteracja karty dla każdego

Spośród wszystkich kart graficznych NVIDIA GeForce GTX i RTX, to właśnie te z 60-tką w nazwie cieszą się największą popularnością. Swoją drogą, nic w tym dziwnego. Takie modele, jak GTX 1060, GTX 1660 Ti czy RTX 2060, cieszyły się bardzo atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Niech świadczy o tym fakt, że GTX 1060, przez bardzo długi czas, był najczęściej wykorzystywaną kartą graficzną przez wszystkich graczy na platformie Steam.

Przyszła pora, by rodzinę RTX-ów za rozsądną cenę uzupełnił nowy członek – RTX 3060. Producent deklaruje, że będzie znacznie mocniejszy od szalenie popularnych poprzedników, zachowując przy tym bardzo atrakcyjną cenę.

Nawet 10 razy szybszy

W oficjalnym komunikacie prasowym, RTX 3060 zestawiany jest właśnie z GTX-em 1060. Wszystko dlatego, że to właśnie gracze, którzy obecnie wykorzystują tę kartę, są, według NVIDII, głównymi odbiorcami nowego modelu.

Zgodnie z zapowiedzią, RTX 3060 ma być dwukrotnie wydajniejszy w rasterowaniu i dziesięciokrotnie wydajniejszy w obsłudze technologii śledzenia promieni od modelu GTX 1060.

Tak NVIDIA przedstawia kluczowe parametry karty RTX 3060:

  • Wydajność shader: 13 TFLOPs;
  • Wydajność RT: 25 TFLOPs;
  • Wydajność tensor: 101 TFLOPs;
  • Interfejs pamięci: 192-bit;
  • Pamięć VRAM: 12 GB GDDR6.
RTX 3060

Nie będzie Founders Edition

Producent karty zapowiedział, że ta nie ukaże się w wersji Founders Edition. Zamiast niej, gracze otrzymają do wyboru wersje niereferencyjne, przygotowane przez takich producentów, jak ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY i Zotac.

Data i godzina premiery

Jak donosi serwis The Verge, sprzedaż karty NVIDIA GeForce RTX 3060 rozpocznie się 25 lutego, o godzinie 9:00 czasu pacyficznego. W Europie będzie to godzina 18:00. Karta ma być dostępna w popularnych sklepach internetowych z elektroniką, w cenie od 329 dolarów amerykańskich.

Nie widać końca problemów z dostępnością

Jest właściwie pewne, że premierowa sprzedaż nowej karty graficznej potrwa nie dłużej niż kilka sekund. Co dalej? Powrót do problemów z dostępnością. Zgodnie z przewidywaniami, poprawa sytuacji planowana jest na kwiecień 2021 roku – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. W Europie, o swobodnym zakupie karty graficznej w pierwszej połowie roku, możemy zapomnieć.

NVIDIA robi, co może, by sprostać niedoborom GPU. W ostatnim czasie podjęto nawet decyzję o wznowieniu produkcji RTX-ów 2060 i GTX-ów 1050 Ti. Problem w tym, że gracze oczekują najnowszych kart, z jak najwyższą wydajnością, a nie odgrzewanych kotletów.

Cóż, wygląda na to, że jeszcze sobie poczekają…