Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów 15 spot

Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów

Boston Dynamics, producenci inteligentnych robotów, oficjalnie wprowadzili dziś do sprzedaży swojego czworonożnego, żółtego robo-psa Spot. Kosztuje tyle, co dobry samochód.

Spot już w sprzedaży

Spot, znany początkowo pod nazwą Spot Mini, jest najbardziej zaawansowanym mobilnym robotem na świecie – o ile oczywiście można nazwać „mobilnym” coś, co waży jakieś 30 kg. Bardziej więc chodzi o jego zdolności przemieszczania się – dostanie się prawie wszędzie tam, gdzie człowiek, o ile w proces ten nie wlicza się wspinanie się po drabinach.

Jak dotąd, Spot był dzierżawiony firmom i testowany w różnych środowiskach pracy. Teraz przedsiębiorstwa będą mogły go kupić i wykorzystywać w tych scenariuszach, w których dotąd robot się sprawdzał. Zwykle chodzi o powtarzalne ultra nudne czynności, które zwykłego człowieka doprowadziłyby do obłędu, na przykład wielogodzinne tworzenie trójwymiarowych map otoczenia za pomocą powtarzalnych serii zdjęć czy rutynowe przeszukiwanie obiektów w poszukiwaniu widocznych wad konstrukcyjnych.

Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów 16 spot

Spota można dość łatwo przystosowywać do różnych zadań. Oprócz noszenia czujników, wkrótce będzie można zamontować na nim ramię z chwytakiem, dzięki czemu będzie w stanie samodzielnie otwierać drzwi, obracać zawory czy ciągnąć za wajchy.

Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów 17 spot

Spot to rzadki towar

Choć o czworonożnym robocie raz po raz dowiadujemy się nowych szczegółów, nie jest on produkowany masowo. Nie ma więc szans na to, by w najbliższym czasie wybuchł zbiorowy bunt maszyn.

Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów 18 spot

Do dyspozycji różnych przedsiębiorstw dotąd było 150 Spotów, a docelowa produkcja ma zamknąć się w liczbie 1000 sztuk. Jeśli jakaś firma będzie chciała kupić więcej niż dwa roboty naraz, będzie musiała odbyć rozmowę z przedstawicielstwem Boston Dynamics – zapewne podkreślającą ryzyko powstania Skynetu.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Spot kosztuje 74 500 dolarów, co w prostym przeliczeniu daje nam ponad 294 tys. zł. Są to kwoty, za które człowiek by sobie kilka razy życie ułożył. Robotowi – raz.

Kup sobie robota kroczącego. Za marne 74 tys. dolarów 19 spot