roaming unia europejska ue

Od stycznia 2018 roku będziecie mieć więcej internetu do wykorzystania w Unii Europejskiej

W tym roku wokół opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej było mnóstwo zamieszania. Przez ostatnich kilka miesięcy sytuacja się jednak chyba nareszcie wyklarowała. Nowy rok powinien więc stanowić zupełnie nowy początek. Tym bardziej, że zacznie się on wyjątkowo korzystnie dla klientów telekomów.

Kiedy szumnie ogłoszono zniesienie opłat roamingowych, wszyscy myśleli, że od teraz będą mogli korzystać z telefonu za granicą dokładnie tak samo, jak w kraju. Tymczasem okazało się, że nie wszyscy operatorzy chcieli na to pozwolić – przed szereg wyszło jedynie Orange, które od razu zapowiedziało wprowadzenie zasady Roam Like At Home wprost. Pod naciskiem wkrótce zgodzili się na to także pozostali, ale wcale nie oznaczało to końca zawirowań.

Niedawno bowiem zrobiło się głośno o tym, że operatorzy znowu zaczną naliczać opłaty roamingowe swoim klientom, ponieważ pozwala im na to Polityka Uczciwego Korzystania. Zapowiedzieli to wszyscy i niektórzy użytkownicy przestraszyli się, że wrócą stare, niekoniecznie najlepsze czasy. Na szczęście szybko okazało się, że większość nie ma się o co martwić, gdyż dostać po kieszeni mają wyłącznie ci, którzy więcej przebywają za granicą niż w Polsce i tym samym „nadużywają” roamingu, co stanowi złamanie zasad, zawartych w Polityce Uczciwego Korzystania.

Jeżeli mam być szczery, to mam nadzieję, że więcej niespodzianek nas już nie czeka. Tym bardziej, że od przyszłego roku ma być lepiej. Od 1 stycznia 2018 roku klienci będą mieć bowiem do dyspozycji nieco większe pakiety internetu do wykorzystania w Unii Europejskiej. Jest to związane z faktem, iż od tego dnia zmniejszone zostaną stawki hurtowe za 1 GB – z obecnych 7,7 euro do 6 euro.

To właśnie dzięki temu operatorzy mogą zwiększyć paczki danych swoim klientom. Użytkownicy samodzielnie jednak muszą sprawdzić, ile więcej transferu dostaną, dlatego podlinkuję Wam na końcu strony internetowe Wielkiej Czwórki, traktujące o roamingu w Unii Europejskiej. Co więcej, zmniejszeniu ulegnie także stawka za 1 MB oraz 1 MMS. Aktualnie wynosi ona 4 grosze, a od 1 stycznia 2018 roku będą to już trzy grosze.

Informacje na temat roamingu u poszczególnych operatorów