Rewelacyjne ekrany: Samsung 10,1″ (2560 x 1600) i składane, LG – AH-IPS

Producenci wyświetlaczy szykują dla nas sporo ciekawych nowości. Samsung zapowiedział ekrany o przekątnej 10,1″ i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli oraz składane wyświetlacze, natomiast LG szykuje się do prezentacji ekranów AH-IPS. Co to oznacza? Że tablety internetowe będą jeszcze bardziej interesujące!

Ekran Samsunga o przekątnej 10,1″ i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli

Samsung zaprezentował wyświetlacz o przekątnej 10,1″, który już wkrótce ma trafić do tabletów internetowych. Jest to jednostka o rozdzielczości WQXGA – 2560 x 1600 pikseli, zbudowana w oparciu o technologię Pentile RGBW. Nowe ekrany zużywają o 40% mniej energii niż standardowe LCD RGB. Co więcej, oferują jasność na poziomie 300 nitów (na zewnątrz 600 nitów, dzięki czemu nie ma problemu z używaniem go przy silnym nasłonecznieniu), a także gęstość 300 ppi (pikseli na cal).

Pierwsze tablety z rewelacyjnymi ekranami Samsunga powinny zadebiutować na początku przyszłego roku. Kto wie, może jednym z nich będzie iPad 3…?

Na długo przed oficjalną prezentacją iPada 2 w sieci pojawiało się mnóstwo spekulacji na temat jego ekranu. Niektórzy słusznie twierdzili, że będzie to ta sama jednostka, którą można było znaleźć w pierwszej generacji tabletu, inni natomiast bujali w obłokach, że może mieć ekran o przekątnej 9,7″ i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Patrząc na zapowiedziane przez Samsunga ekrany okazuje się, że wszystko jest możliwe – ale dopiero w kolejnych generacjach iPada.

Jednak jak słusznie zauważa redaktor ThisIsMyNext, Apple nie może użyć zaprezentowanego przez Samsunga wyświetlacza. Nie chodzi wcale o to, że jego przekątna jest nieznacznie większa od tego znanego z iPadów. Ekran Samsunga o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli ma format 16:10, a w iPadzie jest 4:3, co oznacza, że może mieć co najwyżej wspominane wyżej 2048 x 1536. Ale… kto wie… może jeden z kolejnych iPadów będzie mieć ekran 10,1″? A może po prostu Samsung na potrzeby Apple wyprodukuje ekran o przekątnej 9,7″ i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli? Odpowiedzi na te pytania na razie pozostają wielkim znakiem zapytania.

Składany, dotykowy ekran Samsunga

Urządzenia z dużymi wyświetlaczami są nieporęczne, ale za to wygodniej przegląda się na nich internet czy ogląda filmy, natomiast sprzęt z małym ekranem można schować do kieszeni spodni i mieć zawsze ze sobą. Samsung wpadł na pomysł stworzenia składanych ekranów bez „szwów” na styku obu paneli, które pozwolą na schowanie nawet sporego urządzenia w niewielką kieszeń czy do torebki.

Prototypowe dziecko Samsunga składa się z dwóch paneli AMOLED, przymocowanych za pomocą gumy silikonowej. Na ich powierzchni znajduje się szklana pokrywa, mająca zapewniać ochronę przed zarysowaniem. Wyświetlacz jest oczywiście dotykowy.

Zastanawiacie się pewnie jak trwałe może być takie rozwiązanie. Otóż producent też postanowił to sprawdzić. W związku z tym ekran był składany i rozkładany 100 tysięcy razy. Co się okazało? Że na jego powierzchni nie widać żadnych uszkodzeń, a jedynie jasność wyświetlacza w miejscu zgięcia zmniejszyła się o 6%.

Już w 2008 roku Samsung zaprezentował prototyp podobnego składanego ekranu (wideo poniżej), jednak ten, nad którym obecnie pracuje, ma nie posiadać „szwu” po środku.

LG przedstawi ekrany AH-IPS

Rywalizacja na rynku wyświetlaczy pomiędzy Samsungiem i LG ciągle trwa. A skoro tak, firma LG musi przyspieszyć tempa, by nie zostać zbytnio w tyle. W przyszłym tygodniu LG ma zaprezentować ekrany AH-IPS (Advanced High Performance In-Plane Switching ), mające być kolejną generacją świetnych IPS-ów. Mają zostać stworzone ekrany o przekątnych: 55″ i 84″ dla TV, 3,5″ i 4,5″ dla smartfonów oraz 7″ i 9,7″ – dla tabletów. Ich rozdzielczość ma być 1,5-2 razy większa niż w obecnych na rynku wyświetlaczach. Więcej szczegółów na ich temat dowiemy się podczas SID 2011 w Los Angeles (15-20 maja).

źródło, źródło, źródło, źródło