Revolut Business kod QR
źródło: Revolut

Revolut wprowadza obsługę płatności z użyciem kodu QR. Oby konkurencja szybko poszła za nim

Revolut wywołał, a przynajmniej przyspieszył rewolucję w segmencie konsumenckich usług finansowych i jesteśmy mu za to wdzięczni, bo konkurencja to dobra rzecz. Jednocześnie brytyjski FinTech obsługuje też klientów biznesowych i właśnie wprowadza dla nich nową funkcję, dzięki której będą mogli przyjmować płatności z użyciem kodów QR.

W Polsce płatności z wykorzystaniem kodów QR są tylko ciekawostką, ponieważ nie są dostępne na szeroką skalę, choć ten stan rzeczy miał aspiracje zmienić serwis zrzutka.pl wraz ze swoją kartą wpłatniczą. Projekt nie został jednak jeszcze wdrożony – nadal znajduje się na etapie testów.

Revolut wprowadza funkcję przyjmowania płatności z użyciem kodu QR

Revolut może zainicjować kolejną rewolucję, tym razem w samym sposobie przyjmowania płatności, ponieważ właśnie udostępnił klientom biznesowym możliwość przyjmowania należności z pomocą kodu QR.

Aby przyjąć pieniądze, wystarczy w aplikacji na urządzeniu mobilnym zainicjować płatność, wybrać walutę oraz wpisać kwotę i opis transakcji, a następnie wygenerować kod QR i pokazać go klientowi – ten musi go zeskanować (funkcję tę oferują zarówno smartfony z Androidem, jak i iOS) i dokończyć płatność za pomocą konta Revolut, Apple Pay lub karty płatniczej Visa bądź Mastercard.

Revolut Business kod QR
źródło: Revolut

Jak widać, cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. W dodatku stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla klasycznych terminali płatniczych (choć w te można już też zmienić smartfony i tablety), zarówno dla przyjmującego płatność, jak i płacącego.

Miejmy nadzieję, że Revolut sprawi, iż przyjmowanie płatności z wykorzystaniem kodów QR szybko zyska na popularności i rozwiązaniem tym zainteresują się inne instytucje. W Chinach system ten jest szalenie popularny i ma tę zaletę, że umożliwia płacenie również urządzeniami bez modułu NFC, w tym ultra-tanimi opaskami Xiaomi Mi Band. Co więcej, kod QR może wygenerować zarówno sprzedający, jak i kupujący, co sprawia, że rozwiązanie to jest wszechstronne i dostępne dla niemal każdego.

Czy w Polsce jest jednak miejsce na płatności z wykorzystaniem kodu QR? Chciałbym wierzyć, że tak i mam nadzieję, że Revolutowi uda się je upowszechnić również w kraju nad Wisłą.