Recenzja ZTE Axon 7 Mini

Atrakcyjna, zubożona i pomniejszona wersja flagowca

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

ZTE Axon 7 Mini oferuje głośniki stereo na froncie urządzenia. To właśnie one stanowią jedną z najpoważniejszych zalet tego telefonu i w praktyce radzą sobie świetnie. Wsparte technologią Dolby Atmos oferują bardzo dobrą jakość audio, legitymują się także wysoką głośnością maksymalną i znakomicie sprawdzą się przy oglądaniu filmów czy graniu. W połączeniu z AMOLED-em dopełniają obraz urządzenia do konsumpcji multimediów. Warto wspomnieć, że mamy tu opcję Dolby Digital Plus, pozwalające na nieznaczną korektę dźwięku.

Na słuchawkach chińska propozycja radzi sobie równie dobrze i zadowoli uszy prawie wszystkich użytkowników. Po pierwsze nieźle prezentuje się moc na wyjściu, po drugie oferowana jakość wypada ponadprzeciętnie jak na „średniaka”. ZTE dołączyło do grona Alcatela i HTC, kładących podobny nacisk na temat audio.

APARAT

Telefon został wyposażony w kamerkę przednią 8 Mpix z f/2.2 oraz aparat główny 16 Mpix z f/1.9, autofokusem z detekcją fazy (PDAF) oraz podwójną diodą doświetlającą. Na papierze prezentuje się to naprawdę dobrze i obiecująco. Zaczniemy jednak od samego oprogramowania.

Interfejs jest przejrzysty i po jednej stronie znajdziemy spust migawki, możliwość wykonania zdjęcia animowanego, zestaw filtrów, skrót do galerii oraz szybki przełącznik trybów, do których wrócimy za chwilę. Równolegle ujrzymy natomiast skrót do ustawień, zarządzanie diodą doświetlającą, HDR, samowyzwalacz, a także przełącznik aparatu. ZTE zaoferowało nam kilka praktycznych dodatków. Możemy manualnie zmieniać wszystkie parametry wykonywanych fotografii (na szczęście pojawił się tutaj tryb ręczny), wykonywać panoramy, zdjęcia nocne (wydłużony czas naświetlania, zalecany statyw), wykorzystywać wielokrotną lub długą ekspozycję, bądź nagrywać timelapse’y. Ogółem na bogato.

Teraz czas na opis działania. Autofokus działa całkiem szybko, ostrzy już z niewielkiej odległości i można uzyskać ładne rozmycie tła, na pochwałę także zasługuje szybkość wykonania oraz zapisu zdjęcia. Jakość fotografii w dobrych warunkach oświetleniowych zadowoli wszystkich, przyjemnie wypada również tryb HDR. Filmy możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę, które prezentują się przyzwoicie, pełne są szczegółów, a automatyka radzi sobie sprawnie z dobieraniem odpowiednich parametrów. Im ciemniej, tym naturalnie gorzej, jednak Axon po zmroku nadal może wykonać ładne zdjęcie lub nagranie. Zresztą możecie ocenić to sami, zerkając do poniższej galerii.

Galeria zdjęć z Axona:

BATERIA

We wnętrzu znalazło się miejsce na niewymienne ogniwo o pojemności 2705 mAh. Przy ciągle włączonym LTE, ciągłej synchronizacji, używaniu aparatów, tetheringu danych i GPS, słuchaniu muzyki oraz korzystaniu z maila oraz komunikatorów telefon wytrzymywał na włączonym ekranie (SoT – Screen-on-Time) od 2,5 do 4 godzin, natomiast przy mniej intensywnym i z WiFi rezultat ten poprawiał się do maksymalnie 5 godzin.

Ładowanie za pomocą ładowarki z zestawu (9V, 1,5A/5V, 1,5A) pozwala zwiększyć poziom naładowania baterii od 0 do 100% w czasie około 80-90 minut.

PODSUMOWANIE

ZTE Axon 7 Mini to smartfon multimedialny, którym warto się bliżej zainteresować, szukając modelu w przedziale cenowym 1000-1500 złotych. Chiński smartfon wyróżnia się przede wszystkim znakomitymi głośnikami stereo, jakością dźwięku na słuchawkach, 5,2-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości Full HD, aparatami 16 i 8 Mpix, skanerem linii papilarnych, pełnym wyposażeniem komunikacyjnym (dual SIM, LTE, NFC, Bluetooth, GPS, WiFi), świetną jakością wykonania, przyjemnie leżącą w dłoni obudową oraz oprogramowaniem z praktycznymi dodatkami. Z drugiej strony ramki wokół wyświetlacza są zbyt duże, obiektyw z tyłu wystaje znacznie ponad obudowę, mamy tu slot hybrydowy (dual SIM lub nanoSIM+microSD), Snapdragon 617 nie zawsze radzi sobie ze wszystkimi zadaniami, bateria oferuje jedynie przeciętne czasy pracy, ale nadrabia to częściowo szybkim ładowaniem, natomiast MiFavor wciąż wygląda przeciętnie. Jeżeli jednak te wady nie są dla Ciebie poważne, Axon 7 Mini spełni Twoje wymagania.

Konkurenci dla Axona:

  • Alcatel Idol 4 – multimedialny smartfon ze Snapdragonem 617, 3GB RAM, aparatami 13 i 8 Mpix, głośnikamii stereo oraz baterią 2610 mAh,
  • Lenovo Moto G4 Plus – smartfon ze świetnym aparatem 16 Mpix, Snapdragonem 617 z 2GB RAM, dual SIM, osobnym slotem na microSD, czystym Androidem – już Nougat, skanerem linii papilarnych i baterią 3000 mAh,
  • Lenovo P2 – kolejny model od chińskiego producenta, ale oferujący większy, 6-calowy ekran AMOLED, Snapdragona 625 z 4GB RAM, przeciętne aparaty 13 i 5 Mpix, skaner odcisków palców, dual SIM oraz znakomitą baterię 5100 mAh,
  • Asus Zenfone 3 – dopracowany model ze średniej półki z 5,2-calowym wyświetlaczem IPS, Snapdraonem 625 i 4GB RAM, dual SIM, czytnikiem linii papilarnych, bardzo dobrymi aparatami 16 i 8 Mpix.

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Skaner linii papilarnych
  3. Jakość dźwięku. Aparat. Bateria. Podsumowanie
Recenzja ZTE Axon 7 Mini
WYŚWIETLACZ
8.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
OPROGRAMOWANIE
8
AKUMULATOR
8
MULTIMEDIA
9
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
9
WZORNICTWO
8
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
jakość wykonania
skaner linii papilarnych
płynność działania
aparaty
praktyczne dodatki w oprogramowaniu
dual SIM
pełne wyposażenie z zakresu łączności (m.in. NFC czy LTE)
jakość dźwięku na głośnikach stereo i słuchawkach
Wady
wygląd MiFavor
wystający obiektyw aparatu
slot hybrydowy
przeciętny czas pracy
sporadyczne spowolnienia
8.4
OCENA