Recenzja TP-Link Neffos X20. Ktoś tu chyba coś przekombinował z ceną…

SKANER LINII PAPILARNYCH I ROZPOZNAWANIE TWARZY

Neffos X20 został wyposażony w skaner linii papilarnych, który został zamontowany z tyłu obudowy. Jest on w dobrej lokalizacji do wygodnego odblokowywania urządzenia, do tego jest cały czas aktywny. Wystarczy więc przyłożyć palce i już można korzystać ze smartfona!

TP-Link Neffos X20 recenzja Tabletowo.pl
TP-Link Neffos X20 / fot. Kacper Żarski

Tak przynajmniej z założenia powinno być. Niestety, skaner w tym sprzęcie nie jest jakiś wybitnie dobry. Przede wszystkim nie zawsze potrafi poprawnie rozpoznać odcisk, przez co czasem trzeba kilkukrotnie przyłożyć palec. Do poprawki jest też czas oczekiwania od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu. Czasem trwa to nawet w granicy 4 sekund, co uczy dużej cierpliwości.

Alternatywnie skorzystać można z rozpoznawania twarzy. Wykorzystywana jest do tego kamerka frontowa, co nie jest ultra bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak nie udało mi się odblokować smartfona zdjęciem, wiec chyba też bardzo źle nie jest.

Słabo jednak wypada już samo działanie tego rozpoznawania. Neffos X20 nie za każdym razem rozpoznaje, że to właśnie my trzymamy telefon, konieczne staje się więc wpisywanie pinu czy skorzystania ze skanera linii papilarnych. A jeśli już uda się rozpoznać twarz, to smartfon jest gotowy do użycia dopiero po kilku sekundach.

Podsumowując więc kwestię zabezpieczeń – zarówno skaner, jak i rozpoznawanie twarzy działa poprawnie, jednak z niezbyt dużą skutecznością i szybkością.

APARAT

TP-Link Neffos X20 daje użytkownikowi do dyspozycji aparat główny złożony z dwóch matryc. Jest to 13 i 5 megapikseli, z czego ta druga matryca służy głownie do uzyskiwania efektu głębi. Nie mamy to do dyspozycji żadnego szerokiego kąta czy zoomu. Mamy za to dwutonową diodę doświetlającą, która sprawdza się nieźle w oświetlaniu zdjęć lub, po prostu, jako latarka.

TP-Link Neffos X20 recenzja Tabletowo.pl
TP-Link Neffos X20 / fot. Kacper Żarski

Jakość zdjęć jest mniej niż poprawna, bez fajerwerków i nadmiernej ekscytacji. Szczegółowość jest dość marna, co widać szczególnie po przybliżeniu konkretnych elementów. Do tego kolory są mało wyraziste, a poza tym zdjęcia nieba są konkretnie prześwietlone.

Nie ma co zwodzić się też, że uda nam się uzyskać ładne fotografie nocą. Szczegółowość jeszcze bardziej spada, kolory blakną, widać szumy i rozmazania. Trudno też o dobre zdjęcia macro. Całość starczy do podstawowych, prostych zdjęć, ale nic więcej.

Na froncie z kolei mamy kamerkę 8 Mpix, która też nie jest najwyższych lotów. Szczegółowość jest przeciętna, kolory umiarkowanie naturalne, a tło za fotografowaną osobą przy zdjęciach na dworze niemal za każdym razem prześwietlone, wręcz białe.

Aplikacja aparatu ma kilka ciekawych funkcji, które mogą pomóc urozmaicić zdjęcia. Są to chociażby pionowe rozmycie sztucznie próbująca stworzyć efekt głębi, panorama, zdjęcia monochromatczne oraz tryb zaawansowany. Dodano też tak zwaną błyskawicę wstęgową, czyli coś w stylu malowania światłem.

Jest jeszcze tryb poklatkowy, kilka filtrów kolorystycznych oraz wsparcie dla sztucznej inteligencji. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ osobiście nie bardzo widzę różnicę między zdjęciami z włączonym i wyłączonym trybem.

AKUMULATOR

TP-Link Neffos X20 został wyposażony w całkiem pokaźny akumulator o pojemności 4100 mAh. Nie mamy jednak żadnego wsparcia dla szybkiego ładowania, a uzupełnianie energii musi odbywać się za pomocą ładowarki z archaicznym przewodem microUSB.

TP-Link Neffos X20 recenzja Tabletowo.pl
TP-Link Neffos X20 / fot. Kacper Żarski

Pozytywnie wypadają jednak czasy, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą tego urządzenia. Smartfon „wykręca” bowiem nawet 11 godzin pracy na wyświetlaczu po jednym ładowaniu, wow! Okej, taki czas jest możliwy do uzyskania raczej w przypadku ciągłego oglądania filmów na YouTube korzystając z WiFi, jednak przy bardziej normalnym użytkowaniu i tak spokojnie da się osiągnąć w okolicy 9 godzin, co dalej jest świetnym wynikiem.

Podczas moich testów nie udało mi się osiągnąć mniej niż 7 godzin na ekranie, ale to i tak tylko w przypadku, gdy byłem cały czas poza domem, miałem ustawioną maksymalną jasność, wykonywałem sporo zdjęć i korzystałem wyłącznie z transmisji danych. Na co dzień, łącząc WiFi i transmisję danych oraz korzystając z automatycznej jasności ekranu, uzyskiwałem w okolicy 8-8,5 godziny. Jednym zdaniem – jest naprawdę nieźle!

PODSUMOWANIE

Neffos X20 został wyceniony na 599 złotych. To stanowczo za dużo! Smartfon, który został wyposażony w zaledwie 2 GB RAM, oferujący słabe działanie, wykonujący przeciętne zdjęcia, mający złącze microUSB, powinien kosztować stanowczo mniej. Do wad zaliczam jeszcze niezbyt szybkie działanie skanera linii papilarnych i rozpoznawania twarzy, brak NFC, niezbyt dobrej jakości materiały użyte do wykonania obudowy oraz ekran o rozdzielczości, która bardziej spostrzegawczym pozwoli dojrzeć poszczególne piksele.

TP-Link Neffos X20 recenzja Tabletowo.pl
TP-Link Neffos X20 / fot. Kacper Żarski

Do zalet zaliczyłbym jednak dobre działanie modułów łączności i świetny akumulator. Miłe jest też to, że do dyspozycji jest niehybrydowy slot dual SIM, dioda powiadomień oraz gniazdo słuchawkowe, z którego coraz częściej producenci rezygnują.

Ze smutkiem jednak stwierdzam, że to nie wystarcza, żeby Neffos X20 był wart swojej ceny. Za podobną kwotę znajdziemy ciekawsze propozycje, jak chociażby Redmi 7, Nokia 5.1 czy nawet nieco tańszy, niedawno testowany przeze mnie myPhone Pocket Pro.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz. System. Działanie.
  2. Skaner linii papilarnych. Rozpoznawanie twarzy. Bateria. Aparat. Podsumowanie
Recenzja TP-Link Neffos X20. Ktoś tu chyba coś przekombinował z ceną…
Wnioski
WYŚWIETLACZ
6
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
3
OPROGRAMOWANIE
6
AKUMULATOR
9
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
5
APARATY
2.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
5
WZORNICTWO
6
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Niehybrydowy slot Dual SIM
Kolorowa dioda powiadomień
Obecność złącza słuchawkowego
Wady
Mało wydajne podzespoły (2GB RAM?!)
Słaba płynność działania
Liczne przycięcia i klatkowania
Wolny skaner linii papilarnych
Niska jakość zdjęć
Brak NFC
microUSB
Przeciętna jakość wykonania obudowy
5.3
OCENA