Recenzja TP-Link Neffos X1 Max – stosunek cena/jakość na świetnym poziomie

Aparat

W TP-Link Neffos X1 Max znajdziemy aparat główny o matrycy 13 Mpix. Wykonuje on poprawne zdjęcia, które charakteryzują się całkiem sporą ilością szczegółów i dobrą ostrością, ale kolory mogłyby być nieco bardziej żywe. Na pochwałę natomiast zasługuje na pewno wyostrzanie mniejszych elementów, z czym Neffos X1 Max radzi sobie nadzwyczaj dobrze.

Przy gorszych warunkach oświetleniowych smartfon automatycznie uruchamia tryb nocny (w ustawieniach można go wyłączyć). Pozwala to na uzyskanie bardziej wyraźnych i szczegółowych fotografii, ale tylko wtedy, gdy trzymamy przez kilka chwil telefon nieruchomo. Gdy nieco poruszymy urządzeniem, zdjęcie wychodzi już mocno rozmazane.

Aparat frontowy wykonuje dobrej jakości selfiaki ze sporą ilością szczegółów i całkiem nieźle odwzorowanymi kolorami. Niestety zdjęcia wychodzą dobre tylko w dzień, w dobrym świetle – przy nieco gorszych warunkach oświetleniowych szumów pojawia się już cała masa oraz bardzo łatwo o rozmazanie.

Aplikacja aparatu nie należy do rozbudowanych. Możemy jedynie skorzystać z trybu automatycznego, panoramy, nagrywania poklatkowego i w zwolnionym tempie. Oprócz tego możemy użyć jednego z 9 filtrów kolorystycznych, włączyć lub wyłączyć HDR, uruchomić upiększanie twarzy czy skorzystać z samowyzwalacza. Warto również dodać, że wybierając obiekt, który ma być ostry poprzez dotknięcie ekranu, możemy dostosować jasność całej fotografii – działa to również w przypadku aparatu frontowego.

W kwestii nagrywania wideo oba aparaty umożliwiają rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD. Kamerka frontowa nagrywa filmy poprawne, ale jakiegoś wielkiego szału nie ma. Przy użyciu aparatu głównego filmy są całkiem niezłe – kolory żywe, autofokus szybki (chociaż czasem zbyt agresywny i widać przeskoki), a całość bardzo płynna. Co prawda występują lekkie drgania, ale przypominam, jest to telefon za niecałe 900 złotych – przy tej cenie i tak jest zaskakująco dobrze.

Akumulator

TP-Link Neffos X1 Max został wyposażony w akumulator o pojemności 3000 mAh. Sprawdza się on świetnie w praktyce i czasem trzeba mocno się namęczyć, żeby rozładować telefon w jeden dzień (co oczywiście nie znaczy, że jest to niemożliwe ;)). W trybie mieszanym (po połowie WiFi i transmisja danych, jasność ekranu trochę więcej niż połowa, pełna synchronizacja i niemal ciągle włączony moduł Bluetooth) jesteśmy w stanie osiągnąć wyniki na poziomie 5,5-6 godzin na ekranie.

Czas ten można wydłużyć nawet do 6,5 godziny przy korzystaniu wyłącznie z WiFi. Przy pełnej jasności i w większości czasu włączonej transmisji danych oraz sporej ilości wykonywanych zdjęć, czas ten spada do 4 godzin SoT. I tak myślę, że to bardzo dobry wynik i mało który smartfon wytrzyma tak długo na jednym cyklu ładowania akumulatora.

Jedyne, co mnie trochę zdziwiło, to dość powolne ładowanie smartfona, szczególnie na samym początku. Podczas testów niejednokrotnie zdarzało się, że telefon przez kilkanaście minut pokazywał 0 lub 1% naładowania, podczas gdy jednocześnie się z niego korzystało. Cały czas z taką samą intensywnością użytkowania ładowanie od około 20% przebiegało już normalnie – dużo szybciej.

Podsumowanie

Neffos X1 Max kosztuje 899 złotych. Jak dla mnie jest to świetna cena i gdyby smartfon nawet kosztował trochę więcej nadal uważałbym go za świetną propozycję. Do dyspozycji mamy bardzo dobry skaner linii papilarnych, wydajny akumulator, płynnie działający system z najważniejszymi funkcjami, a całość zamknięta jest w dobrze wyglądającej, rewelacyjnie wykonanej obudowie.

Smartfon mógłby może mieć nieco lepsze aparaty i szczególnie przy gorszych warunkach oświetleniowych wykonywać lepsze zdjęcia, ale i tak jakiejś wielkiej tragedii nie ma. Trochę lepszy mógłby być też głośnik multimedialny i lepsze zaplecze komunikacyjne, ale poza tym nie ma się za bardzo do czego doczepić.

Ogólnie mówiąc myślę, że TP-Link Neffos X1 Max jest bardzo dobrym urządzeniem i często będzie dużo lepszą propozycją niż nawet droższe smartfony nieco bardziej znanych producentów. A co Wy myślicie o tym smartfonie? Jestem ciekaw Waszej opinii!

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Smartfony z serii Neffos znajdziecie oczywiście w Komputroniku.

Recenzja TP-Link Neffos X1 Max – stosunek cena/jakość na świetnym poziomie
WYŚWIETLACZ
8.5
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8.5
OPROGRAMOWANIE
7.5
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
8.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
6
APARATY
7
JAKOŚĆ WYKONANIA
9
WZORNICTWO
8.5
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Świetna bateria
Dobrze wykonana obudowa
Płynnie działający system
Rewelacyjny skaner linii papilarnych
Suwak do wyciszania dźwięków
Wady
Przeciętne aparaty
Brak NFC
Głośnik mono
Czasami prolemy z Wi-Fi i transmisją danych
8.1
OCENA